Meriç’lik Nedir, Ne Değildir?

Selam canlar,

Bugün size çok karşılaşılan ama doğası gereği çok iyi bilinmeyen bir davranış modelinden bahsedeceğim.

Adı Meriç‘lik, özetle: “Uydu Erkek“.

Bu erkekler gezegenlerin uydusu gibi beğendikleri kadının etrafında dolaşırlar, her ufak/büyük işte yardımcı olmak için çırpınır; kızın vasat şakalarına güler, yeri gelir derdini dinler, gözyaşını siler; yeri gelir işini/ödevini onun yerine yapar.

Dışarıdan bakıldığında “sadece arkadaş” olan, “efendi” olan, hiçbir karşılık beklemeyen bir insandır.

Genellikle güzel kızların etrafında ikişer, üçer tane bulunur bu elemanlardan.

Bu elemanlar dışarıdan gerçek olamayacak kadar iyi görünürler.

Zaten gerçek de değildir, rol yapmaktadırlar.

Bu erkekler, isteklerini ve amaçlarını doğrudan açıklayıp reddedilme riskini almaktansa haftalarca, aylarca hatta bazen yıllarca beğendikleri kadının etrafında dolaşır (Evlense, çocuğu da olsa bağını kesmez) ve akıl almaz bir süre boyunca “Acaba beni sonunda fark edecek mi?” düşüncesiyle hareket edip, mükemmel olan “İyi erkek arkadaş” kariyerini bozmamak için yırtınırlar.

Tamamının amacı uydusu oldukları kızla birlikte olabilmektir. (Yatabilmek, kullanabilmek, sevişebilmek) İstisnası sadece gay erkeklerdir. Tüm erkek okuyucular, hayatının bir döneminde, “X” bir kız için bu işlevi görmüştür. Yani senin de kendini kandırmaya gerek yok Meriç‘ciğim, selam.

Bu erkekler (o kontekst içerisinde) içten pazarlıklıdır. “Ben ona iyi davranır, ihtiyacı olduğunu söylediği şeyleri verir, saygı duyar, beyaz atlı prensi olursam; o da beraber olduğu piç erkeklerin ne kadar kötü olduğunu görüp sonunda benimle birlikte olacak ver her şey mükemmel olacak, böylelikle sonsuza dek mutlu yaşayacağız” mantığıyla hareket eder ve sabırla rolün gerektirdiği işleri yapmaya devam eder.

Bu erkekler çok cömert gibi görünseler de, aslında arka planda gizli bir “Ben bunu veriyorum, sen de benim istediğimi ver” anlaşması vardır.

Genellikle cinsel problemleri vardır. (Mastürbasyon, porno bağımlılığı, erektil bozukluk, ya da erken boşalma vs. gibi.)

Bu tek taraflı gizli anlaşmanın şartları yerine getirilmediği zaman (Ki nasıl getirilsin? Hatun kişinin ya haberi yok, ya saf, ya da ne olup bittiğinin gayet farkında ama bu beleş ilgi ve yardım işine geldiği için bilmemezlikten geliyor) Bu erkekler hayal kırıklığına uğrar ve pasif agresif bir hâle bürünür ve sonunda dışarıdan görünen arkadaşlık ilişkisi genellikle tatsızlıkla biter.

Bu erkekler tartışmadan ölesiye kaçarlar. Esas fikirlerini sırf arıza çıkmaması için belirtmekten çekinirler. Aynı sebeple hislerini de açıklıkla söyleyemezler.

Bu kafayla yaşayan bir çok erkekte “Dr. Jeykll Mr. Hyde” durumu vardır. Anlamsız gibi görünen anlarda arıza çıkarabilir. Bu sebeple de (stabil bir ruh hâline sahip olamadıkları için) uzun süreli ve derin ilişkiler kuramazlar. Evlenseler dahi, ilişkileri yıllarca böyle yüzeyde bir senaryo; içeride ise bambaşka bir senaryo şeklinde gidebilir.

Kadınların anlaması gereken bir şey vardır.

Hislerini açıkça size açmayan, ama diğer insanlara davrandığından çok çok daha fazla iyi davranan ve yardımsever erkekler (Eminim hepiniz en az bir, iki tane tanıyorsunuz; hatta şu an aklınıza geldi bile) etrafınızda tutmak isteyeceğiniz türde insanlar değildir. Bu kadar önemli bir konuda (Eş/sevgili seçimi) içten pazarlık yapıp bu entrikaları ve tiyatroyu uzun süreler oynayabilecek bir erkek fikrini değiştirip, hayal kırıklığına uğrayıp size karşı olduğunda neler yapabilir bir hayal edin? Yüzeyde efendi görünse de, duygusal olarak size yük olabilecek kapasiteye sahiptirler.

Erkeklerin (Özellikle uydu rolü gören erkeklerin) anlaması gereken şey ise şudur:

Kadınların erkek sevgilileri, veya kız arkadaşları vardır. “Erkek arkadaş” diye bir kavram kadınlar için yoktur.

Siz bir kadının sevgilisi/kocası değilseniz (Seks yapmıyorsanız veya veya duygusal olarak başka insanlarla olduğunuzdan daha üst seviyede değilseniz) onun kız arkadaşısınızdır. Pipiniz/çükünüz olması “kız arkadaş” statünüzü değiştiren bir şey değil; olsa olsa “Ağır kaldırabilen, bilgisayardan anlayan kız arkadaş” sıfatıyla anılmanızdır.

O zaman benden tüm Meriç’lere geliyor, kendinize iyi bakın kızlar.

meric

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.