Low Carb Diyeti (Düşük Karbonhidrat Diyeti)

Merhaba arkadaşlar, beni yakından tanıyan arkadaşlar bilir. Yaklaşık 15 yıllık bir spor geçmişim var. (Amatör ve Profesyonel olmak üzere.)

Başlığımızdan da anlaşılacağı gibi, bugün en az 50 kişinin “Bana da bir program, bana da bir diyet listesi yazsana“larına dayanamayıp böyle bir şeyin şu yoğunlukta aklıma gelmesi hakikaten iyi oldu diyebiliriz. 🙂

Baş not: Diyeti 7’den 70’e kadın/erkek herkes uygulayabilir, ancak protein miktarını arttıracağımız için normalden fazla su içmeniz gerekecek. Günlük 3-4 litreden az olmamak kaydıyla su içmeniz gerekiyor. Çünkü protein miktarı fazla olduğu için böbreklere baskı uygulamış oluyoruz, bunu suyla sindirime yardımcı olarak düzeltmiş olacağız. Su içmediğinizde idrarınızın rengi sarıya dönük olur, devamlı idranınızı takip ederek beyaz renge bürünesiye kadar suyu bol bol için. İçtiğiniz çay/kahve vs. grubuna bu 3-4 litreyi kesinlikle dahil etmeyin.)

Öncelikle en başta yine belirtmek istiyorum, eğer ki bir diyet yapıyorsanız bunun sporsuz (spor yapmadan) olmayacağını her koşulda bilmeniz gerekir. Ha soracak olursanız yine de fayda görmez miyim? Görürsünüz bunda şüphe yok, ancak bu projenin temeli “40 günde karın kası yapmak” gibi bir temaya dayalı olduğu için sizin karın kasınız 40 günde değil de, 80 günde, 90 günde çıkabilir. (Denenmiş ve kanıtlanmıştır. Bizzat.)

Bunun yanında ne kadar süredir spor yapıyor olmanız ve yapmış olmanız da bir kıstastır. Çünkü benle spora başlayan arkadaşlarım (ki ben en fazla 3 ay gidebildim şu ana kadar spor salonu bazında. Hiç sürekliliğim olmuyor bu çok kötü bir şey. :/) 6 ay 7 ay spora gitse dahi, kimilerini gördüm 1 yıl düzenli ve beslenmesine dikkat ettiği halde benim spora başlamadan önceki hâlime ancak erişebiliyorlar. Bunun birçok nedeni veya nedenleri olabilir. En basiti de sporcu fiziği veya vücut tipinden de kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. (Aşağıdaki görselde benim hangi tipte olduğumu anlayabilirsiniz.) 🙂

bodytype

Bunun yanında o kadar çok faktör var ki kilo verme ve almada, bunlara troid bezlerinizin iyi çalışıp çalışmamasından, yaptığınız spor hareketlerinin doğru olup olmamasından tutun da daha bir sürü konu devreye girebiliyor. O yüzden tek rakibiniz daima kendiniz olsun, başkasıyla asla ama asla kendinizi kıyaslama yapmayın.

Konuya tekrar dönecek olursak, diyetimizin adı “Low Carb” yani “Düşük Karbonhidrat” diyeti. Bunun temel mantığı nedir? Ben burada bu makaleyi elimden geldiğince kısa tutmak istediğim için, bazı konularda birçok bilgi sahibi olduğum hâlde pek üzerinde konuşma fırsatım olmayacak. Bu yüzden beni de maruz görün şu an öğle yemeğimi yiyerek bu makaleyi yazmaya debelenmekteyim. 🙂 Ancak sorularınızı bu konu altından “yorum/comment” atarak her zaman sorabilirsiniz.

Temel mantığımız şu. Gerektiği kadar karbonhidrat ve yağ al, proteine yüklen ve vücuttaki yağları ilk aşamada yakmış ol. Peki bu ne anlama geliyor? Karbonhidrat dediğimiz şey, basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılır. Bunları “Google” amca yardımıyla “Basit karbonhidratlar, kompleks karbonhidratlar” şeklinde “search/arama” yaparak öğrenebilirsiniz.

Bize şu anda gerekli olan kompleks karbonhidratlar, peki bunlar nelerdir? Bulgur başta olmak üzere, pirinç, yulaf, makarna (mümkünse bunların kepekli versiyonları tercih edilmeli) gibi ürünler karbonhidratımız olacak. Günlük 3 öğüne bölmek şartıyla 120 gr. karbonhidrat menümüzde olacak.

Bunun yanında proteini abartmamız ve abanmamız gerekiyor tabir-i caizse. 🙂 Çünkü protein vücuttaki temel yapı taşıdır, kaslarımızın (özellikle idman sırasında yırtılan küçük kas parçacıklarının) onarılması için bulunmaz nimet. Bunlar nelerde bulunur? Et ve süt ürünleri: Balık, kırmızı et, beyaz et, süt, yumurta(beyazı), peynir(özellikle lor/çökelek). Bunlar yanında bitkilerde de protein olduğunu unutmamak gerek. (Mercimek, Nohut, Fasülye vs. gibi) Günlük 3 öğüne bölmek şartıyla en az 500 gr. protein menümüzde olacak.

Yalnız ben bütün bu bilgileri veriyorum ancak menümüz tek bir sabitlikle gidecek. Sadece konuya hakim olmanız adına örneklendirmek istedim. Yani diyet listemiz tamamiyle tek düze olacak ve 40 gün boyunca bunu uygulamamız gerek. En son olarak diyet listesini ve benim 1 günlük öğünümü sizlerle paylaşacağım.

Peki bütün bunlar yanında spor bu diyetin neresinde olacak? Sporu da şöyle sınıflandırmak var. Eğer bir spor salonuna gidip ağırlık/vücut geliştirme/halter/crossfit vb. gibi bir sporla ilgilenmiyorsanız, haftanın 5 günü (beş) olmak üzere günlük en az jogging (koşar adım, sekerek) yani nefes nefese kalmadan en az 30 dk. en fazla 45 dk. yürümeniz, bisiklete binmeniz veya yüzmeniz gerekiyor.

Bunlar arasında kalori yakımı farkı olabilir. Örnek bisiklet sürücüsüyle yüzen insanın 1 (bir) saatlik yaktığı kalori farkları gibi. Bunları internetten araştırabilirsiniz. Örnek arama şekli: “Bisikletle 1 saatte kaç kalori yakabilirim?, Yüzmeyle 1 saatte kaç kalori yakabilirim?” gibi. Burada bildiğim hâlde yazmak istemiyorum çünkü önemli olan doğru ve gerçekten yapıyor olmak. Kalori hesabıyla işimiz yok bizim. 🙂

Eğer ki bir salona (spor salonu) veya bir sporla ilgilenen birisiyseniz (Benim gibi). Haftalık 4 gün ve 30/45 dk. arası yapmanız yeterli olacaktır. (Yine nefes nefese kalmadan, yanınızda bir arkadaşınızla muhabbet edecek şekilde) yürüyüş, bisiklet, yüzme, eliptik bisiklet vs. olabilir.

Çoğu tanıdığım arkadaşım her gün boks, muay thai vs. gibi sporlarla ilgileniyorlar. O arkadaşlarım için de kardiyo olarak kendi yaptığı antrenmanı sayabiliriz. (Çünkü spor salonunda ağırlık kaldıran ben gibi gün aşırı gitmek zorunda değiller. Her gün antrenmana gittikleri için.)

Konuya tekrar gelecek olursak, direk listemizi yazmak istiyorum aşağıya. İlk etapta “yok artık ya!” diyecek olabilirsiniz. 🙂 Korkmayın, vücut insülin direnci düzene gireceği için artık yemek bile istemeyeceksiniz bu aşağıdaki menüyü. Çünkü kan şekeri ne kadar tavan yapmışsa kadar acıkırsınız, eğer ki kan şekerinizi yükseltmeyen glisemik indeksi düşük besinler tüketirseniz bu tamamiyle açlık hissini ortadan kaldıracaktır. Bu konuyla ilgili “Canan Karatay” Hocanın diyet kitaplarını veya yazılarını internetten bulup okursanız gerçekten çok faydalı bilgiler elde etmiş olursunuz. Özellikle glisemik indeksi bir araştırın derim.

Bunun yanında her 6 günde bircheat day/hile günü” olacak. Bu günde boşalan karbonhidrat depolarımızı doldurmak için yükleme yapmamız gerekecek. Peki bunun mantığı ne Hüdami? diyenler olabilir aramızda. 🙂 Vücut diyet döneminde her bir haftada bir alışkanlığa girmeye meyillidir. Yani besin bana az geliyor ben kendimi koruyayım da yağları depo edeyim, yakmayayım demeye getiriyor. İşte yaptığınız diyetlerin fayda göstermemesi ve bir noktada kilo vermemeniz, kilo vermenizin durması da bundan kaynaklanıyor.

Eğer 6 gün harfi harfine diyete uyar, bir gün de insanlıktan çıkar gibi yerseniz vücudunuzu şaşırtarak yağ yakımını deli gibi hızlandırabilirsiniz. 🙂 Test edildi, onaylandı. Bizzat. Bilimsel gerçeklere dayandırılarak.

Dipnot: Bir şirkette çalışanlar veya öğrenci olanlar, evdeki eski sefer tasları ya da bir saklama kabı bile olabilir belki. Öğünlerini üçe bölüp yanlarında taşırlarsa ve bu düzene göre beslenirlerse gerçekten emeklerine sonunda kavuşurlar.

Diyet Listesi:

İçeçecek olarak sınırsız serbest olarak suyumuz, bitki çaylarımız, çayımız, kahvemiz var bir tek. 🙂 Yalnız hileye kaçmayın, şekersiz olmak kaydıyla! Ben zaten hile günü neler yiyebileceğinizi anlatacağım.

Sabah: 09.00 – 10.00 arası. (Erken kalkanlar erken de yiyebilir, kendime göre düzenliyorum şu an.)

5-7 yumurta beyazı, 2 tam sarılı olmak üzere. (Hüdami ne yaptın ya? diyenler olabilir, olsun. Sarılarını kediler büyük bir iştahla yiyor, kuşlar da öyle. En azından bir iyilik yapmış olursunuz. Pırtık(kedim) sarısı yüzünden Garfield’a döndü diyebilirim. :D)

(Az yağlı ki yağ zeytinyağı, fındıkyağı vs. gibi olmak kaydıyla omlette yapılabilir. Krep de yapılabilir. (Az yağlı veya yağsız sütle.)

Peki neden sarısı 2 tane diyecek olursanız, sarısının büyük bir muhteviyatı güzel amino asitler ve vitaminlere sahiptir ancak büyük bir bölümü de yağdır. O yüzden günde 2 tane sarı diyette olanlar için iyidir. Korkmayın, kolestrol falan hepsi hikaye, hepsi yalan. Yiyin gari. :D)

Beyazı hepimizin bildiği gibi anne sütünden sonra (Whey proteini katmıyorum işin içine) en iyi protein değerine sahip, en temiz protein kaynağıdır.

Kahvaltıdan 3 (üç) saat sonra, öğle öğünü:

3’e böldüğümüz 500 gr. tavuk göğsü(yağsız olduğu için) veya yağsız kıyma etini veya balığın bir bölümü (166 gr. falan yapıyor)  + 3’e böldüğümüz 120 gr. haşlanmış olan (yağsız) karbonhidratımızın bir bölümünü yani 40 gr. makarna, pirinç, yulaf, bulgur vs. gibi. Bu ölçümleri sağlıklı yapabilmek için benim gibi hassas bir kantar alabilirsiniz. Aşağıda görselini ekleyeceğim.

 

hassas terazi

(Hassas terazi, kantar örneği) – Mutfak Terazisi

 

Yanında kuru kuru gitmez diye domates, salatalık vs. gibi bir salata yapabilirsiniz. (Az yağlı, zeytinyağı, fındıkyağı vs. olmak kaydıyla. Ayçiçek yok!)

Bu öğünden 3 saat sonra tekrar aynı öğünün devamı niteliğinde 166 gram civarı protein(tavuk ğöğsü, kavurma vs.) ve 40 gram karbonhidratımızı (makarna, pirinç, bulgur, haşlanmış patates vs.) alıyoruz.

Öğünümüz bittikten 1-2 saat sonra spor yapmaya gidebiliriz artık. Spor yapmadığınız bir gün ise eğer (off day) 3 saat sonra tekrar diğer üçe böldüğümüz öğününüzün kalanını yiyebilirsiniz. Eğer ki benim gibi spor yapan biriyseniz spordan hemen sonra bu öğünü tüketmeniz gerekecektir.

Akşam yatmadan önce 1 (bir) avuç mümkünse kavrulmamış badem (8-10 adet), 200 gr. lor peyniri. (Ki ben bile ıkınarak yiyorum, hamçökelek dedikleri bu olsa gerek. :D)

Bu son gece öğünü ne işe yarayacak peki? Bademde sağlıklı yağlardan bol miktarda olduğu için biz uykudayken bu sağlıklı yağlar vücuttaki diğer yağlarla tepkimeye girerek yağ yakımını hızlandıracak, yardımcı olacak ve yanındaki lor peynirinde (çökelek) bulunan bol miktarda casein (vücuda geç sindirilen) protein sayesinde gece boyunca vücudumuz yıpranan kas dokularını onaracak ve hem hacimli/kaslı bir görünüme hem de yağ yakmış define olmuş bir bedene kavuşacaksınız.

İçeçek konusu: Şekersiz olmak kaydıyla, sınırsız çay, bitki çayları(özellikle yeşil çay vs. gibi.), kahve ve su. Aklınıza benim de ara sıra kaçamak yaptığım “Coca-Cola Zero, Pepsi Max, ve Şekersiz” yazan bir sürü içecek geliyor. Bunlar denildiği gibi kesinlikle şekersizdir, doğrudur ancak bunlar yerine tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Peki bu ne gibi kötü şeylere sebebiyet verir? Aspartam ve diğer tatlandırıcılar vücutta kalori bırakmıyor ancak şekerin verdiği insülin değerinden bile daha fazla kan şekerini yükseltiyor bu da açlığa sebebiyet veriyor. Kalori almadığınız doğru ama anında acıkmaya sebebiyet verdiği için daha sonra daha fazla kalori almanıza neden oluyor, çok zorunda olmadıkça içmemeye özen gösterin içecekseniz de cheat day/hile gününüzde keyfinize bakın.

Bugünkü örnek öğünümü fotoğraflarla aşağıya ekleyeceğim, akşam öğünüme henüz çok var. O yüzden daha sonra bir düzenleme ile akşam öğünümü de ekleyebilirim.

Bu diyeti her gün bu şekilde uygulayarak 6. gün sonuna geldiğinizde artık siz de bir ödül gününü haketmiş olacaksınız. Bu güne “cheat day/hile günü” diyoruz. 6 gün boyunca boşalan karbonhidrat depolarımızı doldurmak adına ve vücudumuzu diyette şaşırtmak namına o gün dilerseniz çilekli pasta, dilerseniz Burger King, dilerseniz benim gibi 2 Büyük Boy Domino’s Extravaganzza devirebilirsiniz. 😀 Tamamiyle size kalmış ama ben karbonhidrat alımınızı sağlıklı şeylerle karşılamanızı öneririm. Örneğin anneme haftada bir gün, 1 paket kısırlık bulgurdan kısır yaptırmam gibi. 😀 Mis gibi gidiyor, çiğ köfte olabilir, soslu makarna olabilir, sabahtan akşama kadar canınız ne çekiyorsa çünkü bu ödülü hakettiniz! Çikolata vs. girmemeye çalışıyorum ben ama yemiyorum diyemem, bitter çikolatayla waffle oldu mu affetmiyorum genelde. 🙂 O gün keyfinize bakın tabir-i caizse.

Ertesi gün tekrar yani 7. gün diyete devam edeceksiniz ve bi’ 6 gün daha geçirdikten sonra tekrar bir cheat day/hile günü yapabilirsiniz. 🙂 Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? 😀

Bu diyet sonunda eğer ki bu söylediklerime harfiyen uyarsanız ne mi vaat ediyorum? 🙂 40 günde %10 yağın altına inmiş, erkekler için “six pack” denilen kasların ve adonis kasının ortaya çıkması, vücudun kaslı ve define bir hâl alması. Kadınlar içinse tamamiyle yağlardan arınmış bir vücut, fit ve yuvarlak bir kalça/dik göğüsler ve bilumum güzel unsurlar. 🙂

Kahvaltı
Sabah Kahvaltısı (5 yumurta beyazı, 2 sarılı.)

Öğle Yemeği
Öğle Yemeği (166 gr. et (kavrulmuş kıyma) + 40 gr. karbonhidrat (yağsız, haşlanmış makarna).
Yanında lezzet ve tat versin diye kırmızı biber, pul biber, karabiber, tuz kullanabilirsiniz. Fazla tuz kullanmayın vücutta ödem(şişme) yaratabilir.
(O değilde yeşil biberler acıymış, ağzımdan ejderha gibi alev saçıyorum şu an :(.)

Akşam Yemeği
Bugünkü akşam yemeğini henüz yemediğim için, geçen dışarıda yediğim akşam yemeğinin menüsünü koyuyorum. 🙂
(166 gr. fleto tavuk göğsü (yağsız kızarmış) + 40 gramdan biraz fazla pilav (siz geçmeyin 40 gramı. 😀 + 1 küçük kase yoğurt ancak yemedim yoğurdu.)

Hile Günü
Bu da hile günümün sadece bir öğünü. Akşam siz de benim gibi dizikolik (The Walking Dead, Game of Thrones, eskilerden Breaking Bad vs. gibi) dizilerin hastasıysanız sağlıklı yağlardan oluşan kuruyemiş (badem, antep fıstığı, yer fıstığı), bol proteinli (bulgurdan oluştuğu için) bir çiğköfte ve diğer abur cuburlardan faydalanabilirsiniz. 😀 Abur cuburu fazla kaçırmayın ama 6 günde bir gün geliyor bugün, yeyin anasını satayım. 😀

183 thoughts on “Low Carb Diyeti (Düşük Karbonhidrat Diyeti)

 1. Tunahan ÖZTAŞ

  Bu menü sayesinde karada ölüm yok diyebiliriz 🙂

  • Harika bir yorum gelmiş, tam yerinde bir tabir kardeşim. Aynen öyle! 🙂

  • Evden yemek taşımadan bu diyetin %100 sonuç vermeyeceğini tahmin edebiliyorum. Ama yine de 1>0 mantığıyla, evden yemek taşıyamayacaklar için ne önerilir?

   Bir de kafama bir şey takıldı. Bir makalede her türlü tahuldan uzak durmayı öneriyordu. bunun bir mantığı var mı?

   teşekkürler,
   ali.

   • Merhabalar, evden yemek taşımayarak büyük ihtimal öğle yemeğinizi savuşturuyorsunuz ya dışarıda ya da şirkette. Bunu elinizden geldiğince sağlıklı besinlerle telafi edin. Dışarıda yiyorsanız tavuk ızgara/balık ızgara ve yanında salatayla en iyi dost olun. Şirkette ise protein oranı yüksek çorbalara yönelin. Mesela domates çorbası yerine mercimek çorbası, ezo gelin çorbasını tercih edebilirsiniz. Beyaz pirinç pilavı yerine bulgur veya mercimek köftesi / çif köfte alternatiflerine yönelebilirsiniz. Kendi kendinizin doktoru / diyetisyeni olmalısınız. Gazlı bir içecek içmek yerine, ayran içerek protein açığınızı da kapatmış olursunuz. Bütün bunları kendiniz araştırdıkça ve dikkat ettikçe hem daha mutlu hem daha iyi hissedeceksiniz emin olun.

    Tahıllardan uzak durmak gerçekten çok yanlış olur. Ama işlenmiş veya işlenmemiş olarak gruplandırırsak evet, kötü şekilde sofralarımıza kadar gelen tahıllar mevcut. Beyaz ekmeği kesinlikle tavsiye etmiyorum, aslında ekmek tavsiye edemiyorum kimseye. Yiyebiliyorsanız yulaf en iyi dostunuz olsun, 1 dilim ekmek yerine 2 kaşık bulgur pilavını her zaman tercih edin. Hem lifler bakımından hem de kan şekeri ve insülin açısından en iyi seçenek olacaktır. Tahıllar olmasa sindirim sistemimiz düzenli hâlde ve çalışır vaziyette olmazdı. Hayatta basit şekerler hariç her şeyin faydası olduğu inancındayım. Çünkü basit şekeri insanoğlu üretmiştir, doğanın bizlere emanet edilen hiçbir nimeti zararlı olacağı gözüyle bakmam/bakamam. Ha fazlası her şeyin olduğu gibi Dünya’nın en faydalı şeyi de olsa, yine zarardır. Su içmenin bile. Selamlar, sevgiler.

  • Merhaba,bence proteiini ve karbonhidratları abartmışsın.Bir insanın protein ihtiyacı o insanın kilosuna vede kas yogunluguna baglıdır.Bu low carb diyeti sistemini “paleo diyet”inden alır.Burda amaç insanoglunun tarım öncesi toplumdaki beslenme programını uygulamaktır.Yani ilk üç hafta karbonhidrat miktarı 50 gramı geçmemelidirki vücut varolan yağı yakmaya başlasın.Ayrıca bir insan en fazla 3,2 lt su içmelidir.500 gr protein +4 lt adamı uzun vadede böbrek kanseri yapar.bilgilerinize sunarım.

   • Merhaba, protein belki fazla gelebilir ama karbonhidratı abarttığımızı nereden çıkarıyorsunuz? Biz de kilo başına x 2 gr. protein yüklemesi yapılacak diyoruz, hem yeni kas oluşumu hem kas kaybını engellemek için. Binlerce diyet var, Paleo’nun da atası var. Bu diyetin orijinali Dr. Atkins’e ait olan protein diyetidir. (Bkz: Atkins diyeti) Amaç tarım öncesi toplumdaki beslenme düzenini uygulamaksa karbonhidratı nasıl düşürebiliyorsunuz? Tarım öncesinde karbonhidrat ürünleri yok muydu? Çiğ sebze, meyveler (özellikle kendi kendine ağaçta yetişen muz, vs. gibi) karbonhidrat deposu değil de neydi? 50 gr. karbonhidratı alın da ne şekilde vücudunuz tepki gösteriyor bir görün isterseniz. Biz spordan bahsediyoruz, yattığı yerde 50 gram karbonhidratla tüm gün uyuyacak adamdan değil. En az asgari 120 gr. karbonhidrat alınmalı her gün. Aç kalarak yağ yakmak istemiyoruz, ona kalırsa ben 1 ayda 15 kilo da verdiririm insanlara, bu imkansız değil. Daha fazla da verdirilir; olayın mantığını anlayamadınız galiba. Konu bir şekilde sağlığından ödün vermeden bu diyeti uygulayabilmek. Yoksa günlük sadece su içeceksin kardeşim deyip, insanları ölüm oruçlarına terkedip; öyle de zayıflatabiliriz. Mantık bu mudur yani? Ne demek hem bir insan en fazla 3,2 litre su içmelidir? Ben bir antrenmanda 1,5 litre su kaybediyorum. Senin mantığına göre geberip giderim sanırım spor sonunda. Spor anında dahi her 5-10 dakikada bir 500 ml. su bitiriyorum, gel de Antalya’nın 48 derece sıcağında + ekstra neminde spor yapmaya çalış havasız ortamlarda. Öyle ya da böyle, vücudun spor yapanla yapmayan arasında dağlar kadar fark oluşturacağı kesin. Ben protein ağır gelmesin ve idrar rengine göre karar verin dediğim hâlde nasıl siz emin olabiliyorsunuz 3,2 litre suya? Günde 8-9 litre su içen insanlar var, maraton koşucularına bir bakın bir maratonda kaç litre su tüketiyor. Kendinize gelin, bilimsel olmayan hiçbir veri benim literatürümde yoktur. İhtiyacı olmadığı hâlde çok fazla su içen elektrolit dengesini bozar, belki böyle diyebilirsiniz ancak verdiğim antrenman programları ile gayette de su ihtiyacınız olacak. Lütfen insanları yanlış bilgilendirmeyin. 500 gr. protein dediğimiz ham protein (besin değeri) değil, 500 gram en kaliteli protein kaynağı ola sıfır yağla kırmızı et dahi yeseniz her 100 gramdan 30 gr. protein elde edersiniz bu da 500 gram için 150 gram protein yapar. 75 kilo gram bir insan için en az 150 gram protein ihtiyacı doğar zaten, ben 108 kiloyum şu an. Bana minimum günlük kas gelişimi için 108x2gr. proteinden 216 gr. protein gerekiyor. Şimdi nerede kaldı büyümek sorarım size? Böbrek kanseri dediğiniz şey proteinden mi kaynaklı oluyor, hiç mi araştırma yapmıyorsunuz? Boşuna mı su için diyorum ben. Bir de orada 3,2 litreden sonrası zararlı diyorsun. Kanseri yapan basit şekerdir ayrıca. Sen sağlıklı protein kaynakları alıyorsun, ataların gibi. Bilimsel hiçbir veriye dayanmayan yorumlar yapmayın lütfen. Bu konuya binlerce insan giriyor ve binlerce insan yorum yapıyor. Önce söylediklerinizi destekleyin. Her gün salak saçma gazetelerde, televizynlarda protein tozlarının kalp büyüttüğünü; yok spor aletlerinin öldürdüğünü; yok kalp krizi geçirttiğini yazıyor. Koskoca profesör protein tozu zararlıdır diyor, kalp büyütür diyor. Bu ülkede doktoru da cahil, normal insanı da. O yüzden öncelikle kaynağının da güvenirliğine gidip bak. Düne kadar yumurta kolestrol diye bas bas bağırıyorlardı, ben en az 2 tane sarılı yemenizi öneriyorum. İçerisindeki amino asitler yağ yakmanıza daha fazla yardımcı olacaktır. Selamlar.

    • Herşeyi geçtim de şu “böbrek kanseri” yorumuna baya sesli güldüm XD böbrek yetmezliği vs desen hadi bi derece de.. XD neyse
     Elinize sağlık, 2 yıldır fitness yapıyorum, artık six pack istiyorum, bu diyeti deneyeceğim, umarım başarabilirim 🙂 başaracağıma inanıyorum 🙂
     Sormak istediğim, bu diyeti uygularken aynı zamanda kas kütlemde de artış sağlayabilir miyim?bir de meyve yeme konusunda bikaç kelam ederseniz sevinirim, çok teşekkürler, tekrar elinize sağlık 🙂

  • Yapmayi birak ben okumaya usendim diyeti.gramlar, hassas teraziler,o ogunleri hazirlamasi…omg..cidden bu kadar ugrasiyosaniz helal olsun size…

 2. Abi yararli yag sadece bademmi
  Zeytin yiyelimmi sabah

 3. Diyeti tamamlamis olan var mi

 4. Ben tamamladim 44 gun yapti gobek kaslarim gozuktu ama alt karin kasinda hala biraz yag var gayet guzel bir diyet

  • Yazınızı keyifle okudum.
   Olcüleri verilen yiyecekler pişmiş hallerinin mi ölçüleri çiğ hallerinin mi?
   Yumurtaya alternatif ne olabilir?
   Hile günlerini cuma günlerine sabitleyebilirmiyim?

   • Arkadaşın ölçüleri pişmemiş olarak verdiğini düşünüyorum çok aşırı bir şey de fark etmiyor açıkçası.Yumurtaya alternatif bulmak çok güç mutlaka tüketmeniz gereken bir besin.Hile günlerini de Cuma gününe sabitlemeniz de ben bir sakınca göremiyorum.

    • çok teşekürler cvp için.
     bu yemeklerin hepsi yağsız pişiyor sanırım. yumurtayı tereyağ ile yapsam bari 🙂

 5. 2 hafta boyunca uyguladım 85 kilodan 82 kiloya düştüm yağ oranım çok fazla değildi ama bu diyetten çok memnunum daha fazla kilo vermek istemediğim için burada kestim diyeti önümüzdeki yıl bulk döneminden sonra 40 gün yaparım heralde.

  • usta cidden ise yariyirmu o kadar

   • Kendim denemedim ve uyguladım, gayet iyi sonuç veriyor. Biraz bünye meselesi; biraz kendi iradene sahip olma… Eğer sabırla yaparsan farkı hissedeceksin, ancak harfiyen uymak gerek dediklerime. Ancak böyle kazanç sağlayabilirsiniz.

    • Birde suplement alinimini yazarsaniz cok memnun olurum,spordan sonra whey proteinle birlikte bir adet tribulus gibi

     • Spordan sonra supplement olarak önereceğim yegane şey whey protein kaynağıdır. Bunun dışında 1-2 saat sonra karbonhidrat içeren bir öğün tüketmenizde fayda var. Piyasada birçok whey protein kaynağı mevcut, bilindik markalar ve bütçenize uyan alternatiflere bakabilirsiniz. Örn: Optimum Nutrition – Gold Whey, Hardline Whey 3Matrix vs. gibi. Yeter ki hakkında iyi yorumlar alınmış markalar olsun. Sevgilerle.

 6. Arkadaşlar öncelikle merhaba. Ben uzun zamandır siteyle ilgilenemiyorum ama bu yazımın bu kadar yorum ve görüntülenme sayısı alacağını hiç beklemiyordum işin açığı. 🙂 (Aylık real olarak 5.000 küsür görüntülenme)

  Hepinize bunun adına öncelikle minnettarım. Siteyi gezdiyseniz eğer bu konunun diğerlerinden tamamiyle farklı olduğunu göreceksiniz, zaten sitede toplasan 20 konu ancak var. Özgün makale haricinde bir şeyler paylaşmak istemediğimden ve daha doğrusu vakit bulamadığımdan paylaşamıyorum doğru dürüst bir şeyler.

  Diyeti uygulayan arkadaşların sonuçları beni çok mutlu etti, ben aranızda belkide en az nefsine hakim olanlardanım. Bazen her gün cheat day (hile günü) olarak geçiyor benim için. 🙁 Ancak şu var ki gerçekten sabırla devam ederseniz sonuçları çok mutlu edecek bir diyet. Ben bir doktor değilim, bu işin uzmanıyım da diyemem ama sağlık sorunu olanlar veya sağlık sorunu oluşabilecek arkadaşlar lütfen buna uyarak devam etsinler. Yumurta yerine alternatif sorulmuş bol bol lor peyniri olur kardeşim, yiyebiliyorsan kahvaltıda tavuk göğsü de olur neden olmasın ki? 🙂 Her şey sizde bitiyor. Neyin ne ölçüde neyin yerine tuttuğunu bilmeniz çok faydalı. Örnek 2 kaşık bulgur pilavının bir dilim beyaz ekmeğe eş değer olmasını bilmeniz size yetmez, ekmeğin basit karbonhidrat bulgurun ise daha geç kana karışmasından dolayı kompleks karbonhidrat olmasını bilmeniz sizi daha az acıktırır, daha tok tutar ve daha faydalı besinlere yönlendirir.

  Haftada bir cheat day (hile günü) için benim vazgeçilmezlerim arasımda ev yapımı anne kısırıdır. 😀 Şaka yapmıyorum, kısır benim için hayat felsefesi. Bir paketi tek başıma bitirmişliğim vardır normal şartlarda. Bunu ben profesyonel bir body builder olan Serdar Aktolga’dan bizzat soru cevap şekliyle öğrendim. Kendisi de düşük karbonhidrat diyetlerinde haftada bir gün hile olarak karbonhidrat yüklemesini tavsiye etmekte ve o gün içerisinde 500 gr. civarı bulgurla bu yüklemeyi tamamlamamızı istemekte misal. Bunun yanında cheat day’i (hile günü) bir güne sabitlemeniz sizin seçiminizdir arkadaşlar. Ben hafta sonları okulda formasyon eğitimi aldığım için arkadaşlarımla o gün beraber olabildiğim için o günü hile günü yapıyorum ve doya doya yemenin tadını çıkarıyorum, siz de buna göre kendi hile gününüzü ayarlayabilir veya sabitleyebilirsiniz. Bundan böyle her sorunuza elimden geldiğince cevap atacağım. Kendi fotoğraflarımı burada değil de isterseniz özelden paylaşmak isterim. Çünkü burada fotoğraf paylaşmam biraz tuhaf olacak. Dileyen Facebook profilimden arkadaşlık isteği göndererek arkadaş olabilir, paylaşlımlarımı takip edebilir.

  Sevgilerle…

  Hüdami Kocatürk.

 7. Bilgiler için çok tesekkur ederim ama benim bi sorum olacak bunlar toplamda 1200 kaloriyi gecmiyo ihtiyacımızın çok çok altında kalıyo bunun ne gibi zararları olur ?

  • Doğrudur, kalori düşmedikçe malum kilo verimi de bi’ o kadar zor oluyor. Bu maksatla düşük karbonhidrat ve düşük kalorili bir diyet. O yüzden 6 günde bir hile günü (cheat day) yapıyoruz ve doya doya yeyip, boşalan karbonhidrat depolarımızı dolduruyoruz. Ağır bir iş (inşaat) vb. durumda çalışıyor iseniz, ya da profesyonel sporcu (futbol, voleybol vs.) zaten 1200 kalori sizin için yeterli gelmeyecektir, buna göre hesaplama yapın. Ev hanımı için iyi bir kalori miktarı 1200, ancak erkek birey ve çalışan biri için miktarda artışa gidilebilir. (1500 civarı idealdir. Pirinç, makarna vs. gibi gıdaları artırabilirsiniz ya da ara öğünlere birer porsiyon meyve (portakal vs. gibi) ekleyebilirsiniz. Bu hem lif dengenizi korur (kabızlığa karşı) hem de posa oranınız artar vücuttaki.

 8. Ben 94 kiloyum boyum 1.79 bu diyeti yapmamda sakınca olur mu

  • Doktor tavsiyesi olmadan kim ne derse desin herhangi bir diyete başlamayın. Önce doktorunuza bu diyet listesini danışın, sonra yapılması gerekenleri yapmaya başlayabilirsiniz.

   • Hiç bir doktor bunu uygun göreceğini sanmıyorum. Bu diyeti yaparken illa spor salonunda mı spor yapmak lazım. Evden çıkma ihtimal olmayan kişiler için evde dan sguat vs olmazmi

 9. arkadaşlar,akşam öğününü yedikten sonra meyve felan tüketebilirmiyiz ??

  • Meyve de bir basit şeker örneğidir. Çok mu acıkıyorsunuz akşam öğününden sonra? Az yağlı yoğurt veya yine çökelek/lor gibi ürünlerle açlığınızı bastırabilirsiniz. Yediğiniz meyve yine kan şekerini yükselterek açlık hissi uyandıracaktır. Kan şekerinizi dengelemek adına tarçını öneririm yemeklerde veya ara öğünlerde.

 10. ümit yiğit

  Ben bu Diyeti Tam olarak 7 aydır Yapıyorum ilk 20 gün pilavı 120 gr yiyorum sonraki 10 gün pilavın %50 kısmını kesiyorum kalan 5 gün kalan pilavın %50 sini kesiyorum son 5 Günde Sadece tavuk et balık vs. protein içeren ürün yiyorum diyet bitiminde 2-3 gün kendime ara verip tekrar başlıyorum. 98 kilo ile başladım bu diyete şuanki kilom 80 hedefim 75 Galiba mayıs aylarının sonuna dogru hedeflediğim kiloya düşmüş olurum Bu arada haftada 3 gün düzenli şekilde Spora gidiyorum.

  • Bu diyeti 3-4 aydan fazla süre yapmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü uzun dönemde bu şekilde beslenmek sağlıklı değildir. Kilo veriminiz gayet yeterli görünüyor, bırakın da karın kası olmayıversin; hiçbir şey sağlığınızdan önemli değildir. Sevgilerle.

 11. Çalışanlar için karbonhidratı artırmak adına öğünlerde elma yenebilir mi yada onun yerine makarna miktarını mi artırmak daha çabuk yağ yaktirir ? Bademı gündüz yemek mi daha yararlı gece yatmadan mi ?

  • Çalışanlardan kastınız nedir acaba? Ağır bir iş yapıyorsanız eğer evet, karbonhidrat açığınız olacaktır. Bunu da basit şeker gibi şeker içeren (fruktoz) elmayla değil, aynı kalori değerinde kan şekerinizi yükseltmeyen yulaf ezmesi, bulgur vs. gibi gıdalarla tamamlamanızı öneririm. Besinlerin glisemik indeksine göre beslenmeniz her zaman sizin yararınıza. Badem olayı da sağlıklı yağlar içerdiği için kullanılıyor. Gece yatarken bu sağlıklı yağlar hem yağ yakımına hem de casein protein gibi gece boyu vücudunuzu beslemeye yardımcı oluyor. Bu yüzden uyumadan 1-2 saat önce almanızı tavsiye ederim. Mideniz dolu gitmemeye çalışın yatağa, çünkü dolu mideyle GH salgılarınız uyurken azalır. Buna da dikkat edin. Sevgilerle.

 12. Selda şölen

  Ben cheat day in zamanı konusunda tam emin olamıyorum bir türlü yani haftanın bir günü tam gün serbest mi Olmalı yoksa tüm günün serbest olduğu zamanlar daha seyrek mi Olmalı??!

  • Eğer diyete ve spora hakkıyla uyuyorum diyorsanız, cheat day günü yemekten korkmayın. Ancak yine söylüyorum, junk food olayı diye tabir edilen ürünlerle değil, sağlıklı karbonhidratlar ile yükleme yapmaya çalışın. Örneğin yulaf ezmesi, bulgur, esmer pirinç, esmer makarna vs. gibi. Bunların glisemik indeksi daha düşük olduğu için hem sizi uzun süreli tok tutacak hem de kan şekerinizi birden yükseltmediği için kilo almanıza da engel olacak. İnsanoğlu yaratılış gereği bazı zaaflarına engel olamaz. Canınız çekiyorsa elbet pizza da yeyin, tatlı da. Ama bunu en sağlıklı nasıl geçiştirebilirim diye düşünün. Örnek: Çikolata mı canınız çekti? En az %70-80 kakao içerikli bitter çikolatalara yönelin. Bunlar kalp sağlığınız için daha faydalı olur. Pizza mı canınız çekti? Dışarıda yapılanlardan değil, kendiniz ev yapımı bir pizza hazırlayın. Tavuk eti kullanın, dana eti kullanın. İşlenmiş sucuk, salam, sosis gibi ürünlerden uzak durmaya çalışın. Mısırınızı ekleyin, domatesinizi, biberinizi vs. Bütün bunlarla uğraşacak ne vaktim ne zamanım ne de bütçem var diyorsanız, 1 büyük boy pizza yiyebilecek iken 2-3 dilim yeyin, kararında bırakın. Hem kesenize, hem sağlığınıza. Hem ben zannetmiyorum sabah kahvaltısında cheat day günü 250 gr. yulaf ezmesini öğününe ekleyip akşama kadar tok kalamayacak insanı. Ben sütle bunu yapıyorum neredeyse o gün hiçbir şey yiyesim gelmiyor. Çünkü basit karbonhidratlar sizi acıktırır. Kana geç karışan, insülini az tetikleyen (düşük glisemik indeksli) besinler sizi daha çok tok, daha az yemeye sevk eder. Yine başa dönecek olursam, kilo vermek her zaman kolaydır. Önemli olan o kiloyu kastan değil, aksine yağdan verebilmektir. Sevgilerle.

 13. Selda şölen

  Kilo alırım korkusundan. Tereddütte kalıyorum. Yardımcı olursanız çok senirim.

 14. Arkadaşlarım, abilerim, ablalarım, kısaca büyüklerim; küçüklerim. Diyeti uygulayan herkesten olumlu dönüşler almaktayım, ki gerçekten hakkıyla uygulayan biri bu diyetten verim alacağına emin olsun. Çünkü kilo vermenin de bir matematiği vardır. Günlük kalori ihtiyacının altında beslenirsen gayet de kilo verirsin ancak önemli olan şudur ki verdiğin bu kiloların yüzde kaçı yağdan? İşte halkımız burada çok büyük bir hataya düşüyor. Tartıdan kaybettiğin 3-5 veya 10-20 kilo senin sağlıklı olduğun anlamına asla gelmiyor. Bunun nedeni %45 yağ oranı olan 100 kilo bireyle %20 yağ oranı olan 100 kilo birinin yan yana karşılaştırmasıyla ölçülebilir. İnanın bu diyeti yaparken kilo dahi aldığımı hissediyorum ancak benim antrenman düzenim sert ve zorlu olduğu için bunun kas yönünden bana getiri yaptığını biliyorum. 107 kilo başladığım diyete 1 ayda 110 olarak ama belden de 4 cm. kaybederek devam ettiğimi biliyorum, tartı sizin ölçünüz değil arkadaşlar. Eğer ki bir ölçü alacaksanız belinizdeki cm’e ve kol ölçülerinize bakın. Bu diyeti uygulayıp 40 cm kollara sahip birinin bu diyet sonrası 30 cm’e kolları düşüyorsa orada dur demek lazım. Çünkü kastan kilo vermek sana getiri değil aksine tam tersi bir götürü sağlar. Vücudunuzdaki kas oranınız ne kadar fazla ise o kadar daha fazla kalori yakar o kadar daha çok yemek yiyebilme şansı bulursunuz. Şunu da unutmayın ki tartıda kaybettiğiniz 5 kilo kas ise, bunu 1 yılda yerine zor inşa edip koyarsınız çünkü kas zannettiğiniz gibi kolay kazanılan, yapılan bir şey değil. Ben kolum 43 cm. iken 45 cm. olsun diye ne kaldırdığımı, ne indirdiğimi anlatırken bile yorgunluktan ölüyorum. Varın siz düşünün gerisini. Aklımda bir sürü yazacak cevap var ancak hepsini bir anda toparlayamıyorum. Sizin merak ettikleriniz varsa sorun, ancak böyle iyi bir iletişim kurmuş olabiliriz. Son olarak da eklemek istediğim asla ama asla bir doktor tavsiyesi olmadan, bir hekim görmeden bu diyete başlamamanız. Her ne olursa olsun, her ne kadar diyette bir sıkıntı görünmese de ben kimsenin mesuliyetini ve vicdan azabını çekmek istemem. Bunu da lütfen anlayışla karşılayın. Özet geç diyorsanız bu yazı için: Tartıda verdiğiniz 3 kilo sizi kilo veriyorum diye aldatmasın. Bu su da olabilir, kas da olabilir, yağ da. Yani doğruyu yapmak sizin elinizde. Bu diyete başlamadan doktor kontrolü ve tavsiyesi ile başlayın öncelikle ve sonra belinizden, kolunuzdan ölçüler alın. 1 aylık değişimde kolunuz 1-2 cm’den fazla kaybediyorsa çok büyük sıkıntı var demektir. Belinizden kaybedebiliyorsanız ise büyük gelişme var demektir. Tartıda kastan mı yağdan mı verdiğinizi bilemezsiniz. Ayda bir devlet hastenelerinde ya da gelişmiş eczanelerde yağ ölçümü yaptırabilirsiniz ücretsiz. Bu da çok doğru bir oran vermez ancak hata payıyla en fazla %5 eksik veya fazla çıkarır.

  Mantık şudur: 100 kilo bu diyete başladığında %30 yağ oranı örnek.

  1. ay sonu 96 kiloya düştüğünü varsayalım. Şimdi bu arkadaşımız 4 kiloyu yağdan mı verdi yoksa kastan mı? Bu sorunun cevabı çok önemli. Elbette kastan da vereceğiz, engellemenin bir yolu var mı evet var, sağlam ve sert antrenman yapacağız spor salonunda, evde. Ağırlık kaldıracağız. Ona göre kaslarımızı koruyacağız o zaman en aza indirgeriz. 4 kiloda 3,5 kilo yağ 500 gram kas vermişiz büyük bir problem değil ancak 4 kilonun 3,5 kilosu kas 500 gramı yağ ise orada lütfen bir durun. Kesinlikle bir yanlış, bir problem vardır uyguladığınız şeylerde. Lütfen tartıya değil yağ oranınıza, kol/bel ölçülerinize sadık kalın. Yine söylüyorum ben bir kolu 1-2 cm büyütebilmek için aylarımı veriyorum. Kas kolay kazanılan bir şey değil doğal yollardan, o yüzden vücudunuzu asla ama asla kas yönünden zayıf bırakmayın. Herkese sevgilerimle.

 15. Slm hocam beni çok dikkatli dinle ve sorunum ne anla. şimdi şu tatlı yiyince kan şekeri fırlar daha fazla acıkır saçmalığını atalım bi kenara. çok mu ağır oldu? tabikide doğru bu doğru şeker kan şekerini çok hızlı çıkartır ve indirir. yani basit şekerleri azaltmak gerek yani insülin salınımını mümkün olduğunca aza indirmek gerek. ewt ben bu bağlamda ne mi yapıyorum? hiç karbonhidrat almıyorum….. yağ ve bol miktar protein alıyorum ama bunlarda tabi günlük 1500 1600 kaloriye denk geliyor. PEKİ NE Mİ oluyor?? ben yumurta yemekten bıkıyorum bi sabah kalkıyorum önümdeki 3 yumurtayı 15 dk de yiyorum ama 1 KOCA DİLİM( 400 GRAM ) PASTAYI DAKİKA VEYA SANİYELER İÇİNDE İNDİRECEK KADAR CANIM TATLI İSTİYOR YANİ ŞEKER DÜŞÜKLÜĞÜ OLUYOR. YAHU EL İNSAF BE BEN NEYE YANAYIM TIBBA MI BİLİME Mİ YOKSA KENDİME Mİ? EL İNSAF BE ŞEKERLİ BESLENSEM YİNE DELİ GİBİ ŞEKERİM DÜŞER.. KOMPLEKS İYİ KARBONHİDRATLI BUĞDAY EKMEKLİ BULGURLU DİYET YAPINCA YİNE CANIM TATLI ÇEKER . ULAN NE DİR SENDEN ÇEKTİĞİM DEDİM KARBONHİDRATI 0 A İNDİRDİM SABAH AĞZIM SULANA SULANA SABAH KALKTIĞIMDA GÖZÜMÜN KARARMASIYLA YERE KAPAKLANMAKLA VE TATLI KOMASI İLE UYANIYORUM … ÜSTELİK GÜNDE 9 TAM SARILI BEYAZLI YUMURTA 500 GRAM YOĞURT 2-3 BARDAK SÜT FINDIK FISTIK YEMEME RAĞMEN. … E HANİ ŞEKERLİ ŞEYLER KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR DÜ?? ULAN ŞEKERİ KESTİK DAHA KÖTÜ OLDUM.. YAHU BEN ANLAMADIM… HADİ BENİ Bİ AYDINLATIN BE HOCAM

  BEKLİYORUM CİDDİ YORUMUNUZU ÇÜNKİ BEN ÇOK CİDDİYİM KAFAYI YİCEM. EN SONUNDA ..

  • Merhabalar Ferhat Bey, öncelikle benim bir doktor, bir pratisyen veya başka şekilde hekim olmadığımda ortak bir karar kılalım. Ben 15 yılını spora vermiş, bilimsel açıdan bazı şeylere kanıt, tez, anti-tez vs. bağlamında bakan biriyim. Hiç protein almamak gibi, hiç karbonhidrat almamak da tamamen yanlış bir seçimdir. Son cümlenizde “E HANİ ŞEKERLİ ŞEYLER KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR DÜ??” demişsiniz. Ya yanlış yazdınız, ya da gerçekten böyle düşünüyorsunuz bilemedim. Şekerli şeyler kan şekerini pik (tavan) yaptırır ve aynı oranda direk düşürür. Düşmesi kötüyse de ilk yükselişi sizi bu tarz tatlı krizlerine itiyor, bunu bilmelisiniz önce. Şekeri kestim diyorsunuz ancak; sütün içerisinde de süt şekeri denilen laktoz mevcuttur. Benim size tavsiyem tam teşekküllü bir devlet hastanesi veya başka bir hastanede kan verip testlerde şeker oranınızı, trigliserid vs. gibi değerlerinize baktırmanızı öneririm. Aynı zamanda guatr, tiroid gibi bir bakıma hormonlarınızla alakalı değerlerinize de baktırmanızı öneririm. Basit şeker adı gibi basit şekerdir. İnsanoğlu nefsine her zaman yenilir bir şekilde. Bana sorarsanız hiç mi çikolata, pasta vs. yemiyorum? Tabii ki yiyorum. Ancak mümkün olduğunca sağlıklı olanlarına kaçmak istiyorum. Çikolata yiyorsam eğer en az %70 bitter olanlarını tercih ediyorum, pasta/börek/çörek olursa, evde kendim zeytinyağı, protein tozu, kepekli un gibi mamüllerle yapmaya gayret ediyorum. Bu kadar kendinizi sıkmayın bana kalırsa. 9 tam sarılı yumurtadan bahsetmişsiniz, karbonhidratı da sıfır aldığınızı. Tamamiyle ketojenik diyete geçiş yapmış gibi bir şey oluyor bu. Bu da kilo verdirir ama yine söylüyorum, sağlıksız bu tip beslenmeler. Biz hasarı (kas kaybı, halsizlik, istenmeyen tüm diğer şeyler) en aza indirmeye uğraşıyoruz. Bana böyle bir yazı yazmışsınız. Keşke kaç yaşında olduğunuzu, ne iş yaptığınızı, spor geçmişinizi, ne işle uğraştığınızı, boy/kilo/yağ oranı gibi değerlerinizi verseydiniz. Ne zamandır diyet yapıyorsunuz mesela? Daha önce hangi diyetleri uyguladınız, acaba önceki diyet vücudu koruma moduna alıp kapattı mı? Nereden bilebilirim bu tarz şeyleri. Tatlı koması konusuna gelince, hayatımdan şekeri çıkardım (arada vitamin açısından meyveler tabii ki var, anlattığım kaçamaklarım tabii ki var) ama buna rağmen bir kriz, bir açlık çekmiyorum. Şeker insan hayatına sonradan girmiş bir gıdadır. Vücudun şekere ihtiyacı yoktur. Diyeceksiniz ki beyin bile çalışması için glikoza ihtiyaç duyuyor, elbette doğru ama biz bunları zaten sağlıklı karbonhidratlardan karşılıyoruz. Pirinç bile yiyorsanız lütfen gidip basmati pirinci bulup yeyin. Beyaz pirincin glisemik indeksi yüksektir. Bulgur daha sağlıklı diye bu yüzden söylüyorum. Glisemik indekse göre beslenmenizi rica ediyorum, bu konuyu bir araştırın lütfen. Besinlerin glisemik indeksi yükseldikçe, kan şekerinizin ve açlığınızın yükselmesi de o derece doğru orantılıdır. Bana lütfen cevap yazacaksanız, detaya inerek ve bazı şeyleri açıklığa kavuşturarak yazın. Yine söylüyorum, ben uzman değilim. Uzman olan doktorlarımızdır, ilgili bölümlere gidin ve kontrollerinizi lütfen yaptırın. Vücudunuzda bilmediğim bir rahatsızlıktan dolayı yeseniz de kilo alamıyor, yemeseniz de kilo alıyor olabilirsiniz. Önce bu tarz şeylere çözüm yolu bulup, kendinizi bir testten geçirin. Diyetisyenler konusunda da Türkiye’de hâlâ protein tozu zararlı, protein tozu kalp büyütüyor diye zihniyetler düzelmedikçe gitmeyin. Mümkünse bu tarz şeyler konuşmayan, önce dediği şeyi kanıtlayacak bilimsel verilere dayandıran birilerini bulun. Size bu konuda yetiştirmiş birinin ismini vereceğim şimdi. “SAVAŞ CEBECİ” Kendisinin tüm videolarını “Youtube” üzerinden ismiyle arama yaparak bulabilirsiniz ve mümkünse de hepsini izleyin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız, sevgilerimle.

 16. yorumları ve yazınızı okudum ama merakım şu yönde ki, sebze veya baklagil miktarları ne olacak hiç sebze yemiycek miyiz mesela, bi de öğün sayısını anlayamadım bu ölçüleri üç öğün de tüketsek olmaz mı benim küçük bi çocuğum var ve cok da fırsatım olmuyo maalesef ayakta atistirabilirsem ne à lâ

  • Merhaba, öğünleri dilediğini kadar bölebilirsiniz. Yeter ki günlük 120 gr. karbonhidrat miktarını aşmayın. Sebze ve baklagilleri öğününüze serpebilirsiniz. Mesela ben yoğurdumun içine brokoli haşlayıp 5-6 parça serpiştiriyorum. Baklagilleri de karbonhidrattan sayıp örnek veriyorum 100 gr.’daki karbonhidrat değerine bakarak o öğün yulaf yemek yerine kuru fasulye gibi şeylere yönebilirsiniz. Patlıcan, taze fasulye vs. gibi ürünleri tüketmeniz faydalı olacaktır. Bunlar haşlanmış ve yağsız hâlde neredeyse kalori içermezler, kaloriyi arttıran koyduğunuz yağlar ve diğer ekstra malzemelerdir. Öğünlerinize birer küçük avuç kuru fasulye, barbunya, bezelye gibi şeyler serperek tatlandırabilir, lif açığınızı kapatmış olursunuz.

 17. dostum muz yemek yasakmı bu diyette

  • Merhaba kardeşim, genel anlamda meyvede de şekerin bir türü olan fruktoz vardır. Bu da bizim için ihtiyaç dışı. Meyveyi cheat day (hile günlerinde) tüketmeni tavsiye ederim. Yok ben hafta içi de dayanamıyorum dersen, spor sonrası hemen 1 muz hem potasyum bakımından zenginliğinden, hem doyuruculuğundan iyi gelecektir. Yorgunluğunu alır, kramp ağrıların varsa azaltır. Spor sonrası kullanmanda fayda var. Günlük bence 1 taneyi geçme. (Olgun, orta boy.)

 18. Merhaba usta benim kafa yandı bi yerden sonra sen biraz daha kısa ve öz bi şekilde anlatırmısın diyet listesini birde pirinc 120 gr bunudamı 3 e bölücez gece yatmadan lor ve badem yiyecekmyiz

  • Pirinç tavsiye etmiyorum öncelikle. Bulgur olarak değiştirirsen iyi olur. Kaç öğüne bölmek istediğin yine senin elinde, ister 3 öğüne bölersin öğün başı 40 gr. civarı alırsın ister 6 öğüne böler her öğün 20 gr. civarı alırsın. Gece uyumadan önce spor ve dediğim şartlara riayet ediyorsan 250 gr. lor ve bademini gönül rahatlığıyla yiyebilirsin.

 19. Bu diyetin cok benzerini baska bir yerde gordum ve 2 haftadir uyguluyorum. Oncesinde de yari versiyonunu uyguluyordum. 3 ayda yarisi son iki hafta olmak uzere 105 kilodan 93,5 kiloya dustum. Sorum su alkolle aram cok iyi. bu dietle birlikte bira yerine vodka, viski ve rakiya dondum. Cheat day de biraya abansam olur mu zira cok ozluyorum:) basit carb yerine lifli komplex carb almak daha iyi biliyorum ama o gune ozel bira icmenin etkisi ne olur sizce ?

  • Alkole hepten karşıyım işin açığı. Hem sağlık açısından, hem kendi bakış açımdan. Saygı duyarak sorunuza yanıt vermek isterdim lâkin alkol konusunda sıfır bilgiye sahibim. 🙂 Neyin ne kaloride olduğunu, neyin neye yaradığını veya neyin daha iyi geleceği konusunda hiçbir bilgim yok. Google’da “Bira kalori” , “Rakı kalori” gibi oranlamaları bularak bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Yine söylüyorum, alkol basit şekerden de kötüdür aslında. “Bira göbeği” diye bir kavram boşuna oluşmamış ne de olsa. 🙂 Bence uzak durun, öyle olmuyor diyorsanız da kalori oranlarıyla ilgili bir araştırma ve karşılaştırma yapın. Belki böyle yardımcı olabilirim.

 20. abi merhaba sana 3 tane sorum olacak fırsat buldukça siteye girdiğin için arka arkaya sormak zorunda kaldım 1.sorum çok affına sığınarak anlayamadım bir nokta var bu söylediniz şeyleri yapmamızın amacı kas yapmak mı kilo vermek mi çünkü genelde kas yapacak kişilerin kilo alınması tavsiye ediliyor 2.sorum bu diyeti 3-4 aydan fazla yapmamanızı şiddetle tavsiye ederim demişsiniz peki bu diyeti tamamladıktan sonra ne yapmalıyız spora devam etmek için ve formumuzu korumak için son sorumda çok kilolu değilim ama daha düzgün daha fit bir vücut istiyorum 1.72 boyundayım 68 kiloyum bu diyeti yapmamı önerirmisiniz eğer önermezseniz ne yapmam konusunda yardımcı olabilirmisiniz sevgi ve saygılarımla

  • Cevap 1: Esas amaç yağ yakımıdır. Karbonhidrat sınırlı olduğu için kas gelişimi olamaz diyemem ama minimum seviyede olur. Çünkü vücut iki şeyi aynı anda biraz zor yapar, hem yağ yakmak hem kas yapmak için ya dopingli olmanız gerekir ya da gerçek anlamda sınırları aşmanız. Bu çok zor olduğu için, büyüme için de kalori açığının fazla olması gerektiği için biraz zor. Ancak yağdan eriterek, vücudunuzu sıkılaştırarak yağlı 50 cm. koldan yağsız 42 cm. kolun daha iyi görüneceğinin altına imzamı atarım. Bir de böyle düşünün.

   Cevap 2: Cheat day’i bırakıp (hile günü) normal beslenme alışkanlıklarınıza dönün. Ancak yine söylediğim gibi kesinlikle fast food, junk food dediğimiz şeylere yaklaşmayacaksınız. Sağlıklı ve dengeli besleneceksiniz. Beyaz ekmek de dediklerime dahildir, beyaz ekmek yiyecekseniz hiç yemeyin daha iyi. Onun yerine yulaf yemeyi alışkanlık hâline getirin artık, pilav yerine bulgur tercih etmeyi. Meyveyi 1 kilo değil şeker oranına göre 3-5 tane ile idare etmeyi öğrenin.

   Cevap 3: Kilo ve boy oranı vererek bir şeylere karar veremem. Ben de kiloma göre kısayım ama gören 90 kilo anca gelirsin diyor. Biraz da vücut kitle indeksi ve yağ oranıyla ilişkili bunlar. Bu diyeti yap, haftalık 1 kilodan fazla veriyorsan kaloriyi biraz daha arttır. Karbonhidratı arttırabilirsin mesela, bir kilodan az veriyorsan ideal senin için. Kilo vermeni tavsiye etmem şu an için. Vücudunu sıkılaştırmayı amaç edin, kas inşa etmeye yönelik davran.

 21. Diyeti 40 gün yapıp bırakırsak ne yapmamız gerekiyor o konuda da bilgi verirsen sevinirim.Zamanında 15 kilo verip hepsini geri almıştım bu yüzden verilen kiloları tekrar geri almak istemiyoruö.Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, yine diyete benzer bir öğün anlayışına devam edebilirsiniz. Cheat day (hile günü) yapmamak koşuluyla karbonhidrat değerlerinizi günlük 250-300 gr. civarına çıkarabilirsiniz. (Pişmemiş değer olarak kabul edin.) Yeter ki bu karbonhidratlar sağlıklı olsun. Junk food dediğimiz (fast food) alışkanlıklarını ve gereksiz şeker kullanımını, basit şekerli asitli içecekleri ve meyve tüketiminizi sınırlandırın. Meyve hariç diğer saydıklarımı komple çıkarır iseniz kalıcı olarak hayatınız şekillenmeye devam eder. Önemli olan da bu zaten. Verdiğiniz kilolardan sonra 1 yıl sabit aynı kiloyu idame ettirmeye çalışın, tavsiyem bu yöndedir. Daha sonra düzene alışacaksınız zaten.

 22. Bu günlük 500 gr protein, 120 gr karbonhidrat pişmiş değerler mi çiğ değerler mi acaba?

  • 500 gr. protein dediğimiz şey çiğdir. 120 gr. karbonhidrat da çiğ değerdir.

   Proteini 500 gr. olarak ele almayın. Vücut kilonuz x 1.8 veya 2 gram protein şeklinde hesaplayın.

   Karbonhidrat ölçünüz belli ama: Günlük 120 gr.’ı geçmemek.

   • Anlayamadım şey 500 gr protein? 500 gr tavuk göğsü ne kadar protein ediyorki. Yanlış bir deyimi var benmi yanlış anlıyorum. Başlayalı 3. Günüm 73.5 kiloyum 1.70 boy.göbek var altındaki kaslar ortaya çıkarsa yani bu diyet ise yararsa tekrar ne kadar süreyle yapılabilir . Benim düşüncem ise yaradığı taktirde kışa doğru bulk dönemine girip kilo alıp sonra bu diyeti uygulayıp kütleyi artırmak bu yöntem doğru olurmu.Teşekkürler.

 23. Merhaba hocam, güzel bir yazı olmuş. “Bakarsanız benim vücut tipimin hangisi olduğunu anlarsınız.” demişsiniz. Ama ben anlayamadım Endomorf musunuz ? Ben de bir endomorfum. Yararlı olacağını düşünüyorum benim için. Peki ektomorf arkadaşlar için de yağ yakma için uygun mudur ?

  • Teşekkür ederim güzel yorumlarınız için, “Endomorph” tipine uyuyorum genel anlamda. Tüm vücut tipleri için yağ yakımı gerçekleştirilir, yeter ki kurallara uyulsun. 🙂

 24. Öncelikle selamlar ve ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER yazıNIZ 10 numara bir sorum var ben yeni başladım ilk iş bir spor salonuna üye oldum boyum 1.85 kilom80 ancak bel tarafı yağlı yani dışardan t-shirt varken bakılınca baya zayıf çocuk dersin ama t-shirtü çıkarınca karın kasları hiç belli değil üzeri tamamen yağlı anlıycanız kilom normal ama yağ oranı yüksek ben şimdi salona 3 gün gdiiyorum ordaki hocalarım sen kas çalış kardiyo yapma kilon iyi diyolar şimdi ben bu programa uyup aynı zamanda haftada 3 gün antrenmen da ağırlık çalışırsam kardiyo yapmadan, bu program sayesinde karın kaslarım belirginleşir mi ???

  • En iyi cevap yine sizsiniz. Önce bu diyetle başlayın, kilonuzu ve vücut ölçülerinizi bir yere not edin. (Kol ölçüsü, bel ölçüsü vs. diye) 1 ay sonunda bir bakın nerede küçülme ve daralma var. Kollardan gitmiyor belden yiyorsanız devam, değilse kaloriyi arttırın. Örnek 120 gr. yulaf yerine 180-200’e çıkarın günlük. Koldan hiç mi gitmeyecek? Maalesef gidecek, ama 1-2 cm. kayıp her açıdan kötünün iyisidir. Doğal yapmanın eksi avantajı burada başlıyor bu sporu. Yağlı 50 cm. gelen kolum 80-90 kiloya, definisyona indiğimde 36-40’a kadar düşüyor. Bunları bilmek ve bunlara göre bir çizelge yapmak gerekir aslında. Kilo vereceğiniz kesin bu şekilde devam ederseniz lâkin karından mı kalçadan mı vereceğiniz biraz genetikle alakalı. Selamlar.

 25. Hocam benim sorum biraz değişik olacak. Pilav kullanırken pilavı yağda mı pişirecez yoksa suda haşlaıp yani lapa pilav mı ?

  • Günlük yağ alımın sınırlı ise yağda pişirebilirsin. Ancak kullandığın yağlar sağlıklı yağlar olsun. Bitkisel yağlardan sadece zeytinyağı, fındıkyağı gibi yağları tercih et. Ayçiçek yağına girmemeye çalış. Nasıl hoşuna giderse bu şekilde yap, yalnız yağı da günlük miktar olarak 3 tatlı kaşığını geçirmemeye özen göster. Yine kuruyemişlerde bol bol yağ olduğunu unutma, buna göre bir beslenme tablosu çiz.

 26. Serdar Dönmez

  Yağ oranım biraz yüksek 1 senedir öçbden dolayı sakat gibiyim yeni yeni kendime geliyorum 1 saate yakın kardio yapıyorum ( 3 gün ) bu diyeti yaparsam yağ oranımda ciddi bir azalma söz konusu olur mu ?

  • Merhabalar, yağınız azalacaktır bu sisteme uyarsanız. Ancak ağırlık antrenmanı da eklemenizi öneririm bu programa ek olarak. Böylelikle daha çok verim almış olursunuz. Yaşadığınız rahatsızlık için geçmiş olsun dileklerimle.

 27. Merhaba, benim kantarım yok peki bunun yerine 166 gr. tavuk göğüsünü nasıl anlayabilirim.

 28. Merhabalar, öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür etmek istiyorum. Sorum şu ben spora kahvaltidan sonra gidiyorum yani saat 12 gibi çünkü boş salon benim için çok önemli. Bu bi sorun olurmu yani öğle yemeğinden sonra gidemiyorum. Bunun bi avantaji, dezavantajı olurmu. Şimdiden teşekkürler…

  • Merhabalar, kahvaltıdan sonra; sabah saatleri spor yapmak aslında bir bakıma daha iyidir. Metabolizma hızı vs. açısından söylüyorum bunları, uyku saatleri dediğimiz saatler hariç her zaman spor yapılabilir. Sonuçta kapalı bir alanda çalışıyoruz spor yaparken, bunun dışında olağan dışı bir şey olmadıkça gayet iyi bir seçim. 🙂

 29. Abi ben 175 boyunda 72 kiloyum 8_9 aydır vucut calisiyorm arkadslarm vucudumun guzel ama karnımın yetersz oldugunu soyluyor bende bunu farkettm ve bunu uygulayacam ama 72 kiloyum demıstim cok kas kutlem yok gunluk kalori ihtiyacım 3200 cıktı bu degerler cok altında ben cok zayıflamaktan korkuyorum yorumunu bekliyorum abi

  • Yanı cok kas kutlem yok dedım ama saglıklı bı yorum olsun soylım bunları kollar 36 cm omuz 117 gogusum 120 civarı midemde yağdan ziyade su var kotu durmuyo ama vurunca sallanmasını sevmiyorum

  • Selam Mete, kas kaybı yaşamaktan korkuyorsan ki bu durumda vücut kg. x 2-3 gram arası protein yüklemesi yapacaksın; bence korkmaman gerek. E haliyle karbonhidrat depoların boşalacağı için kaslarında hacim kaybı olacak, görünecek. Bu hacim kaybı kaslarını kaybettiğin için değil, glikojen depolarının boşalmasından kaynaklı. Bu açıdan bakarsak 3200 kalori benim değerlerim diyorsan eğer gerçekten, karbonhidratı 210 grama çıkar günlük ve cheat day yerine cheat meal yap. Yani haftada tek bir gün ve tek öğün hile. Selamlar.

 30. Merhaba oncelikle umarim hala sorulari yanitliyorsunuzdur.. insanlari aydinlatip cokca ilgilenmissiniz bikmadan cevap yazarak oncelikle bunun icin emeginize saglik. Bende antalyada yasiyorum bir hotelde animasyonda calisiyorum dans showlarimiz vs aslinda yogun prog var. Ancak ozellikle sin 4 ayda aldigim kilolarla 1.83 boyum.olmasina ragmen 94 kiloya ciktim ve goruntu olarakda gercekten gobekli bir insan oldm. Sorum su diyeti uygulayacagim ancak biz animatorlerin bu tavuk vs protein olaylari icin cok evde birsey yapma imkani yok cunku lojmanda kalioruz. Ancak soyle birsey mumkunmu bu diyeti whey protein tozu ve lapa pilayla nasil yapabilirm. Pilav sorun degil..whey protein tozum da var. Ve haftanin neredesyse hergunu mekik ve karin antremanlari yapacagim sizce gercekten gobegimi eritebilirmiyim. Cevabiniz icn smdiden tesekkur ederm

  • Merhabalar, bir hemşehrimi burada görmek beni çok mutlu etti. Umarım bir gün yüzyüze de gelir bir şeyleri paylaşırız. 🙂 Protein tozuyla olamaz diyemem ama bu gerçekten sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olmaz sizin için. Faydalanabiliyorsanız otel yemeklerinden faydalanın. Muhakkak bir tavuk menüsü veya et menüsü çıkıyordur yemek molalarınızda otelde, eğer durum böyle değilse de bir şekilde kendiniz gerçekten imkanlar oluşturmaya bakın. Pilav yerine bulguru tercih ederseniz daha fazla tok tutmuş olacaktır sizi kan şekeri yükseltmesi bakımından. Gerçekten göbek erir mi sorusuna gelince, azmin her şekli bir şekild zafere iletecektir. Siz yeter ki kararlılığınızdan vazgeçmeyin. Ben birlikte başaracağımıza inanıyorum, şimdiden bol sporlu günler. 🙂

 31. Merhabalar Hüdami Bey.

  Öncelikle size yaş ve kilo bilgilerimi paylaşmak istedim. 21 Yaşında, 1.79cm boyunda ve 65 kg’dayım.

  Haftanın 4 günü Spor salonuna gidiyorum ve gittiğim 4 gün içerisinden 2 gününün ardından karın egzersizleri yapıyorum. Geriye kalan 3 günlük boş zaman dilimi içerisinde 2 günü evde karın hareketleri yapıyorum.

  Öncelikle size birden fazla sorum olacak 🙂 Tabi ki yediklerimi yazdıktan sonra. Belirttiğim Gram değerleri ( Çiğ, pişmemiş ağırlıklar )

  Sabah: 5-6 Yumurta Beyazı, 1 Yumurta Tümü + 75 Gram Yulaf Ezmesi + 1 Bardak Yarım Yağlı Süt
  Ara Öğün: 10 Gram Badem + 10 Gram Ceviz + 20 Gram Leblebi + 5 Gram Yer Fıstığı ( Çiğ ve Tuzsuzlar ) + 1 Bardak Yeşil Çay
  Öğlen: 100 Gram Esmer Bulgur + 150 Gram Tavuk Göğüsü + Domates + Salatalık + Biber + 1 Çay Kaşığı Zeytinyağı
  SPOR VAKTİ
  Spor Bitiminden 15-20 Dakika Sonra: 1 Adet Muz
  Akşam ( Muzdan 30 Dakika Sonra ) : 50 Gram Esmer Bulgur + 150 Gram Tavuk Göğüsü + Roka + Semizotu + Marul
  Akşam 2: 150 Gram Tavuk Göğüsü + Roka + Semizotu + Marul
  Ara Öğün: 200 Gram Light Yoğurt

  Bu programda yazanlar dışında herhangi bir şey yemiyor ve içmiyorum 🙂 Harfiyen 15 gündür uyuyorum. Totalde ( MyFitnessPal üzerinde kalori hesabım ) 2100 Kalori, 245 Gram Karbonhidrat, 42 Gram Yağ, 175 Gram Protein ve her gün muhakkak 3 litreden fazla su içiyorum.

  Sorularıma gelecek olursak;

  1-) Sizin yazdığınız program için karbonhidrat miktarımı düşürmeye gerek var mı?
  2-) Benim kendi programım üzerinden 2 haftada bir cheat day yapabilmem mümkün mü?
  3-) Cheat Day yapmak istiyorum ve bunu pizza, hamburger, çikolata, tatlı ve abur cuburlarla yapmak istiyorum. Sabah poğaça, öğlen hamburger, ara öğün dondurma, çikolata, bisküvi. Akşam Pizza ve tatlı ile sonlandırsam ve bunu 2 haftada bir yapsam bir sıkıntısı olur mu? Abartmak dedim çünkü 6000-7000 kalorilere ulaşabileceğimi daha öncelerinde deneyip görmüş ve dahada cesaret edememiştim 😀

  Teşekkür ederim, iyi günler. Yazınız hakikatten harikulade olmuş.

  • Öncelikl güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. 1.79 boy ve 65 kilogram biri için kilo alma korkusu neden oluştu onu merak ediyorum şu an. 🙂 Bana amacım şu şu diye ekstra bir bilgi yazarsanız ona göre diyetinize veya kalori açığınıza tamam bu böyle kalsın veya yok şunu çıkaralım falan gibisinden yorum yapayım. Beslenmen gayet sağlıklı ve iyi görünüyor, cheat day gibi bir kaçamak yapacaksan maalesef bu karbonhidrat değerleriyle olmaz. Günlük 120 gramı geçmemen gerek bu yönden, yine sağlıklı yağlar alıyorsun bu gerçekten iyi ancak onun da bir miktar sınırı var. Diyeceğim o ki, bu durumda yalnızca cheat meal yapabilirsin yani bir öğün kaçamak haftada. Kalori açığını istediğin duruma göre ayarlayabilmem için bana öncelikle temel amacını söylemen gerek. Sevgilerimle.

 32. 40 gün harfi harfine uysam bile yüzde 25 yağ oranımın yüzde 10 lara düşeceğini hiç sanmıyorum.

  • Gayet de düşecektir, bir kere deneyin ve sonra karar verin bu önyargınız için bence. 🙂 %10 düşmese bile %15 bile sizi gerçekten iyi gösterecektir, inanın!

 33. Merhaba 🙂 Ben ve abim yazdığınız diyete başladık, şu an 5. günümüzdeyiz ve yazdıklarınızı harfiyen uyguluyoruz.

  Öğün1: 3 Yumurta beyazı, 2 Yumurta sarısı

  Öğün2: 165 gr tavuk göğsü, 40 gram bulgur,domates

  Öğün3: 165 gr tavuk göğsü, 40 gram bulgur,domates

  Öğün4: 165 gr tavuk göğsü, 40 gram bulgur,domates

  Öğün5: 100 gr lor peynir, 15 gram badem

  Her öğün arasında 3 saat var ve son öğün uyumadan 1-2 saat öncesinde yiyoruz. Ve günde min 3 litre su içiyoruz.

  Abim 177 boyunda ve 96 kilogram. Ben ise 178 boyunda ve kilom 68 civarında. Pazar günü yükleme günümüz, ben ve abim nasıl yükleme yapmalıyız? Ben haftanın 4 günü spor salonuna gidiyor ve ağırlık çalışıyorum. Abim ise hafif aktiviteli bir işe sahip spor yapmıyor. Nasıl bir beslenme yani hile günü önerirsiniz?

  Ev yemekleri yesin mi? Abur cubur tüketelim mi? Yoksa sadece makarna, bulgur ve et 3 lüsünü soslu bir şekilde mi tüketelim? Dondurmalar, tatlılar ne olsun?

  • Ve de hafiften kabızlık baş gösterir oldu, normal midir?

   • Protein ağırlıklı beslenmelerde genelde liften mahrum kalıyoruz keza protein de kabızlığa yol açan etmenleden. Öğünlerinize 1-2 kuru erik ya da kuru kayısı; veya karbonhidrat açığınızı yulaf gibi lif oranı yüksek besinlerle giderebilirsiniz.

  • Ev yemekleri her zaman favorim. 🙂 Onun dışında çok çok canınız çekmedikçe abur cubura girmeyin, ama harfiyen uyguluyoruz biz diyeti de sporu da yemeyelim mi şimdi ya hu?, derseniz ki eğer, evet hakkınız. Düşünmeyin, yumulun. 😛 Selamlar.

 34. Öncelikle sorulan sorulara bıkmadan tek tek cevap verdiğiniz için teşekkür ederim güzel bir yazı olmuş 🙂 sorum şu sebze yemeği ve sulu yemek konusunda bişey dememişsiniz öğünlerde mutlak suretle etmi yememiz lazım 166 gr proteini öğlen yada akşam her hangi bir öğünde nohut yemeği yada lif oranı yüksek taze fasülye ile gidersem mesela nası olur şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler.

  • soruma cevap vermemişsiniz hocam görmediniz mi

   • Merhaba, gözden kaçırmışım sanırım özür dilerim. Öğünlerde protein ağırlıklı beslenmemiz gerekli ki ağır antrenmanlardan sonra kas yıkımına engel olalım. Eti kızartmak yerine sulu (ekstra yağ koymadan) bir yemeğini veya güveçte sebzelerle pişirebilirsiniz mesela. Genel anlamda baklagiller çok sağlıklıdır ancak protein oranı hesaplarken hayvansal ürünler haricinde pek hesaba katmamanız tavsiyesinde bulunuyorum. O yüzden almanız gereken protein miktarını alın, almanız gereken karbonhidrat miktarını yediğiniz veya yemek isteyeceğiniz baklagillere göre ayarlayın. Çünkü baklagiller de iyi birer karbonhidrat deposudur. 120 gr. baklagilleri parça parça öğünlere ayırabilirsiniz.

 35. Merhaba ben 16 yasındayım 53 kiloyum ve sadece sabahları sınırlı sayıda egzersiz yapıyorum birde okul var. Tam olarak spor degil tabiki bu sizce bunu yapmam dogru olur mu? Yoksa egzersizlere devam edip daha sonra mı bunu uygulamalıyım

  • 16 yaş büyüme çağınızın en doruk noktasıdır. Böyle diyetler yerine güzel ve dengeli/sağlıklı bir şekilde beslenmeniz daha yararlı olacaktır. Fast food gibi yiyecekleri hayatınıza sokmayın, asitli içeceklerden uzak durun. (Maden suyu hariç) Bu tarz şeylere özen gösterirseniz zaten hormonal değişikliklerle beraber sağlıklı büyümeye devam edersiniz. Yaşınızın kıymetini bilin, bu tarz şeyleri kafanıza takmayın. 🙂

 36. Merhabalar, 20 yaşındayım 182 cm boyum 80 kilom var. Haftada 3 gün spora gidiyorum. Kilo vermek gibi bir derdim yok ama yağları eritmek ve kasları belirgin hale getirmek istiyorum. Protein tozu da kullanıyorum. Fakat birçok yerde fazla proteinin de vücutta yağa dönüşeceği ve günlük ihtiyacın kilomuzun 2 katı civarı olduğu yazıyor. Bu diyette belirttiğiniz günlük 500 gr protein fazla mı değil mi açıkçası o konuda şüphelerim var ama bir bilgim yok o yüzden sormak istedim. Siz de bir cevabınızda Proteini 500 gr. olarak ele almayın Vücut kilonuz x 1.8 veya 2 gram protein şeklinde hesaplayın demişsiniz o yüzden kafam karıştı açıkçası. Bu diyete göre günlük 500 gr. protein mi almalıyız yoksa vücut ağırlığının 2 katı kadar mı? Teşekkürler.

 37. bu diyett bittikten sonra aşırı kilo alıyormuş insanlar öyle duydum bu ne kadar doğru acaba

  • Beslenme düzeninizi tekrar eski sağlıksız hâle çevirirseniz evet, değilse ve sağlıklı bir beslenme düzeni oturtursanız asla.

 38. Değerli kardeşim. Öncelikle detaylı yazına ve sana sorulan sorulara bıkmadan verdiğin cevaplar için teşekkür ederim. Ben diyeti 1 haftadir uyguluyorum. 123 kilodan şu an itibariyle 117.9 kiloya sahibim. Bunun yanında kardiyo haricinde bölgesel kas antremanları ve ağırlık çalışıyorum. Kaslarımda 1 haftada gözle görülür şekilde özellikle kollarımda (göbek doğal olarak gözükmüyor henüz 😀 ) hacim oluştu. Göbek çevrem toplanmaya başladı. Gayet memnunum hayatımdan. Sana şunu sormak istiyorum. Whey protein tozu kullanmalı mıyım? Kullanırsam diyete Nasıl monte etmeliyim? Geceleri lor peynir v.s. diyeti birebir uyguluyorum. Teşekkür ederim ilgine. Sevgiler saygılar.

  • Böyle güzel mesajlar almak beni çok mutlu ediyor kardeşim, ne mutlu sana. Umarım yine azimle devam ederek en güzel yerlere gelirsini. 🙂 Her şey senin elinde, bunu sakın unutma. Protein tozuna gelince, maddi imkanların el veriyorsa antrenmanlardan hemen sonra yıkımı engellemek adına 1 ölçek işini görecektir. Bunu da kilogramına göre günlük protein ihtiyacından düşebilirsin esktra alırsan eğer. Bunun yerine doğal gıdalar almanı öneririm, nedeni protein tozu maalesef sağlıklı da olsa karın doyurmuyor. 🙂 100 gram et midene girse, kârdır. Ama bir ölçek protein tozu tok tutmaz hâliyle, bunları göz önünde bulundurursan daha mantıklı olur. Sevgilerimle.

 39. diyeti uygulamaya başlıycam fakat 2 sorum var 1.si öğlen öğününde okulda oluyorum öğlen arası çok fazla değil bu nedenle çoğunlukla okul yemekhanesinde yiyorum genelde bi çeşit et yemeği oluyor tavuk balık yada et olarak fakat etler sebzeli güveç tarzında yada köfte şeklinde çıktığı zamanlarda oluyor bunun diyete kötü etkisi olur mu 2.sorumda öğlen öğününde protein tam olarak 166 gr gelmiyor eksik kalan proteini akşam öğününe eklememin bi sakıncası olur mu mesela tahmini öğlen öğününde 100 gr protein alıyorsam kalan 66 gramı akşam öğününe ekleyebilirmiyim şimdiden teşekkür ederim saygılar

  • 1. cevap: Etle en güzel kombine edebileceğin şeylerden biri sebzedir, sebzenin kalori oranları da genellikle azdır. Bu açıdan içiniz rahat olsun.
   2. cevap: Kaçırdığınız öğünde alamadığınız miktarı diğer öğünlerde alabilirsiniz, bu bir sıkıntı oluşturmaz lâkin tek öğünde mideye ve vücuda yüklenmek yerine öğün atlamamaya gayret edin derim.

   Ben teşekkür ederim yorumlarınız için, selamlar.

 40. Öncelikle detaylı çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. 1.78 boyunda 104 kiloyum spor geçmişim var fakat bırakmak zorunda kaldım sakatlandım ve bıraktıgımda bulk dönemindeydim define olamadan bıraktım aşırı yağlandım. Önceliğim yağ yakımı fakat sana sormak istedim sence ilk önce yağ yakımı değilde ağırlık çalışıp hacimlenipmi yağ yakımına başlasam yoksa low carb yapıp daha sonramı ağırlık çalışsam kısacası önce kas kütlemi arttırıpmı yağ yakımını 2.plana atsam tam tersimi. Bu arada son birşey daha sorcam bana yakın bir spor salonu yok bu yüzden dışarı çıkıp koşmayı düşünüyorum sadece kardiyo yapsam sarkma olurmu.

  • Selam, teşekkür ederim güzel yorumlarınız için. Spor konusunda bilgili olduğunuzu düşünüyorum, bu açıdan kışın genelde bulk tercih edilse de, kardiyoyu da abartmamak kaydıyla bence önce define hâline gelip; hem moral olarak hem de genel fiziksel açıdan uygunluğa erişip, daha sonra sakatlığınızı nüksettirmeyecek şekilde ağırlık çalışmalarına geçmeniz daha faydalı olacaktır. Bunun tam tersini de yapabilirsiniz, bir sıkıntı yok elbette ama; yeterince bulk durumda iken ekstra kilo ve kalori almaya gerek yok. Define olmaya gayret edin, kardiyolarınız mümkünse interval olsun; 20-30 dk’lık haftada 2-3 sefer kaydıyla. Şimdiden iyi çalışmalar dileklerimle.

 41. Cheat day de protein alımına dikkat etmemiz gerekiyo mu? Cogu kaynaktan arastirdigimda haftada bir yapıldıgı icin cheat day yerine cheat meal yapmamizi oneriyolar bu konuda dusunceleriniz nedir?

  • Genel anlamda benim de canımı sıkan durumlardan biri bu. Ancak bu duruma güzel çözümler var, bir Kayseri mantısı yeterli karbonhidrat ve proteini veriyor cheat day için. Yine Antalya usülü benim çok sevdiğim piyaz. Mercimek köftesi, çiğ köfte gibi tahıl grubundan da yeterince bitkisel protein ve karbonhidrat açığımızı tamamladığımızı düşünüyorum. Çok kafanıza takılıyorsa, her öğünde en az 1 kase yoğurtla devam edin. Sabah kahvaltınızı 2 tam yumurtayla yapın, 100-200 gram arası yine lor peynirinizi kullanın gün içerisinde. Proteinden çok, karbonhidrat yüklemesi yapılmalıdır bu günlerde. Eğer yağ oranınız çok yüksek, metabolizma hızım yeterince iyi değil diyorsanız; cheat meal tabii ki daha yararlı olur ancak bu ölçülerle değil. 120 gram karbonhidrat, haftada sadece bir öğün olarak cheat meal yapmak için az bir miktar. Öyle bir fikriniz varsa karbonhidrat miktarını günlük 210 gramı geçmeyecek şekilde ayarlayıp, haftada 1 öğün cheat meal yapabilirsiniz. Unutmayın, 1 öğün. Selamlar, sevgiler.

 42. Merhabalar benim ne yazıkkı okulda olduğum dönemde tavuk ve pilav bulma imkanım olmuyor onun yerine hindli jambonlu sandviç götürsem tam buğdaylı olmaz mı?

  • Merhaba, bahsettiğin şeyden çok fazla tüketmişliğim yok. Yağ oranlarına dikkat edersen neden olmasın? Bunu 100 gramında 3 gram yağı geçmeyen ürünleri tercih etmeyle ilişkilendirebilirsin. Sandviçin de gramajları önemli burada, ona da dikkat etmek gerek. Sevgilerle.

 43. Abi selamlar cevap verdigini görünce sevindim benimde sorularım var insallah cevaplarsın 😀
  1:4 patatesi tartıyorum 500 gram cıkıyo ama 120gram karb var yani besinin kendisinimi içindeki karbonhidratımı esas alıcaz
  2:sabah ve antrenmandan sonra katabolik durumdan kurtulmak için 3 4 jelibon yemelimiyim yoksa bisey yemeden gh yükselmesinimi saglamalıyım hormon isleri cok karısık belki yanlıs biliyorum ama cevaplarsan ögrenicem insallah 😀
  3:bu diyet kalori ihtiyacımdan 1000 kalori kısıyo 500 den fazlası zararlı diye ögrendim testosteron düşüşü gibi
  Cheat meal bu zararlı etkilerden korumaya yeterlimi yoksa kaloriyi yükseltmelimiyim ve yükselticeksem bunu karb degilde yagdan yapabilirmiyim diyet low carb diyeti sonuçta
  Lütfen cevapla abi güveniyorum cevaplarına 😀

  • Abi bekliyorum cevabını hala yanlıs uyguluyo olmayım

  • Selam, soruların çok güzel. O yüzden tek tek cevaplamak istiyorum:

   1- 40 gram karbonhidrat ölçülerinde besin öğesi değil, ham tartılma olarak 40 gram. 🙂 Yani günlük patates değerinden 120 gram yiyebilirsin, keşke dediğin gibi olsaydı hehe.
   2- Katabolik duruma uğradığına inandığın bir antrenman biçimin varsa, bunu 45 dk. 1 saat sonrasına kadar beslenmeyi de geciktirmeyle birleştirirsen, tamam al derim. Ancak kilo problemi olanlara pek tavsiye etmiyorum, peki kendim ne yapıyorum? 30 gr. civarı whey protein kullanıyorum antrenman sonraları. Sabahları özellikle uyanır uyanmaz bir şey yemiyorum, büyüme hormonu 45 dk. 1 saat içinde tavan yapıyor ve sonrası bol proteinli bir kahvaltı yapıyorum. Yani korkma katabolik süreçler için, cheat day’de sağlıklı karbonhidratlara yüklen; hafta içi için rahat olsun.
   3- Kaç yaşındasın bilmiyorum, ancak gelişme çağında hiçbir arkadaşıma/kardeşime bunları tavsiye etmiyorum zaten. Eğer sen de öyleysen, yemene bak. Uğraşmana değmez. Ha değilse; evet yağdan da yükseltebilirsin kalori açığını ancak sağlıklı yağlarla. Mesela zeytinyağı, fındıkyağı, badem; ceviz yağları gibi. Bir avuç fındık/badem ye, günlük 8-10 adet; bu bile açığını kapatacaktır.

   Sevgilerimle.

   • Abi yasım 16 40 günlük bi diyet cok büyük zararlar vermez diye düsünüyorum ve bu isi profesyonel olarak yapmak istiyorum kesinlikle bu diyeti yapma mı dersin

    • Büyüme dönemlerinde her günün özel bir yeri vardır, uykuna özellikle dikkat et. Temiz ve sağlıklı beslen; sporunu yap. Zaten gerisi gelecektir. Yavaş da olsa gelecektir emin ol, bu işin profesyonel yönü de uykuya; sağlıklı bir beslenmeye gidiyor. Bir doktor olmadığımı her zaman belirttim ancak, şu an elimde olsa ve senin bu yaşlarında olsam; güzelce uykumu alır, günlük yediklerimden az biraz kısar; hayatıma devam ederdim. İlla bir tavsiye veya destek alacaksan, bunu uzmanı olan doktorlardan ve kurumlardan temin et. Selamlarımla.

 44. Bu yazıyı yayinladiginizda ilk okuyanlardan ve uygulayanlardan biriydim.dediklerinizi tam olarak uygulayamasam bazı kacamaklar yapsam da çok güzel sonuç almıştım 🙂 20 yaşında minyon tipli bi bayan olarak size sorum şu
  acaba 170 180 boyunda 80 90 kilo bır erkekle benim gibi 160 boylarında 55 kilo bi bayanin aynı diyeti uygulaması sizce doğru mudur?ayrıca akşam yemeğini çok erken yiyorum(5 gibi) dolayısıyla yatan kadar (11.30 gibi ) çok acikiyorum.o arada neler yememi önerirsiniz cevabınız için şimdiden tesekkurler 🙂

  • Merhaba, böyle güzel cümleler duymak güzel sizlerden. Ancak içinde bulunduğunuz yaş grubu diyete uygun olmadığını belirtmek isterim. Malum, gelişme çağları çok önemli. Diyeti erkek/kadın herkes uygulayabilir. Erkeklerin daha iyi sonuç alma ihtimali yüksek, nedeni bazal metabolizma ve günlük kalori açıklarından olsa gerek. Erken yemek kısmına gelince, mümkünse bunu biraz daha öteleyin; ancak erken yemek iyidir; tabii ki erken uyursanız. 🙂 Onun dışında çok krizlere giriyorum derseniz, yemekten önce bol su ve salata, yemek sonrası veya yemekte 1-2 kase az yağlı, yarım yağlı yoğurt, 5-6 adet badem/yer fıstığı (kavrulmamış) sizi tok tutabilir. Yemekten sonra diş fırçalamanız da tokluk hissi uyandıracaktır. Sevgilerle.

 45. Merhabalar öncelikle bu diyete başladım, charles porquin tarafindan bulunan laktat çalışmasını yapıyorum, programın amacı buyume hormonunu arttırmak yag yakarken kas yapmak, tum vucut egzersizlerini kapsıyor ve low carb diyetiyle uygularsanız iyi sonuclar alirsiniz diyor, ben kas kaybetmekten cok korkuyorum, bu beslenme programıyla yag yakip kas alma şansım varmı?

  • Merhabalar, bahsettiğini programları uygulamış biri değilim ancak vücut genel manada şu mantığa uyar. Ya kilo vereceksin, ya kaslanacaksın. Dediğin şeyi ben de epey süredir yapmaya çalışıyorum, muhakkak ki kas yaparak kilo verirsin ancak bu etki minimum düzeyde gerçekleşir. Yiyerek kas yapan biriyle ölçülemez, bulk bunun için vardır bir nebze. Çünkü büyürken ister istemez ekstra kaloriler, yağa dönüşecektir. Konuyla ilgili Türkiye’de olmasa da Amerika’dan bizlere çok iyi anlamda faydalı olan Savaş Cebeci Hocamızın bir videosunun linkini ekliyorum. Ne demek istediğimi bu şekilde daha iyi anlayacaksınız:

   https://www.youtube.com/watch?v=xsLcjWjQkwg

 46. Merhaba . Ben 67 kiloyum kollarım çok zayıf ve çok fazla yağ ve göbek var spora başlıyalı 15 gün oldu bulka girsem göbek bi nebze dahada artıcak yağda aynı derecede diet yapsam daha da zayıflıcam siz ne önerirsiniz umarım anlatabilmişimdir 🙂

  • Ne aşırı derecede çok yemek yeyin, ne de aşırı derecede diyete girin. Sizin ölçünüz bence bulk yapmaya daha yakın gibi. Birazcık kilo alımıyla kaslarınızı belirgin hâle getirmenin zararı olmaz. Ama kiloyu da abartmayın, temiz beslenerek bu kiloyu almaya bakın. Sevgilerle.

 47. Kardeşim sabahları haftada 2 gün aç karnına cardio(plyometrics) yapsam kas kaybı yaşar mıyım . p90x programını uyguluyorum şu an 120 gr carb ve kilo başı 2 gr protein alıcam dediğin gibi .. bi de carb az tuttuğum için performansta düşme yaşar mıyım ? Bunları merak ediyorum .

  • Elbette karbonhidrat azlığından belli bir düşüş yaşarsın, bu bi’ gerçek ancak bu düşüş kabul edilebilir seviyededir. Kardiyoyu ne kadar sürede yapacağına bağlı biraz da, haftada 20’şer dakika 2 gün aç karnına kardiyo yeterli geleceği kanısındayım. Yetmez dersen, haftada toplamda 150 dk’yı geçme. Sevgilerle.

 48. 40 gram basit karb alma şansımız varmı şekersiz?

  • Eser miktarda da olsa her üründe şeker var, adı bambaşka olsa da. Bize lazım olan en temizini alabilmek. Yulaf mesela, veya bulgur. Bunlar temiz karbonhidrat. 40 gramında şeker oranı yok denecek kadar azdır.

 49. Böyle yanlış bir diyet başka bi yerde yoktur sanırım. 6 günde bir cheat day ha? Günlük protein 500gr ha? Spordan anlıyorum diyenler gelip uzun uzun diyet hazırlıyorlar ya.. Low carb çok çok etkili bir diyettir. Tepki vermediği noktaya gelindiğinde zero carb’a geçilir. Zor bi diyettir özellik uzun süre bol karbonhidratla beslendiyseniz. Kalori hesabı mutlaka yapılması gerekir. Mutfak terazisi lazım. Karbonhidratı kompleks karblardan başta ”120gr civarı” olarak, devamında 50gr ve altında almak gerekir ki diyetin isminin hakkı verilsin. Kaliteli yağlarda yüksek tutulur. 100gr civarı. Protein high olmalıdır ama O 500gr çok çok fazla. Kim testo takviyesi olmadan o kadar proteini sentezliyor söylede bilelim:) gelelim asıl soruna, özellikle lowcarbda cheat meal’lar kesinlikle gereklidir. 6 günde bir ‘cheat day’ yaparsanız diyetin içine etmiş olursunuz. 5 günde yaktığınız yağları 1 günde geri alırsınız. Haftada bir yada 2 haftada bir ‘cheat meal’ yapmak yeterlidir vücudu şaşırtmak adına. O öğününüzde doymuş yağlı kötü karblar almaya calısın burger, pizza gibi.

 50. kompleks karblardan başta ”120gr civarı” olarak, devamında 50gr ve altında almak gerekir ki diyetin isminin hakkı verilsin. Kaliteli yağlarda yüksek tutulur. 100gr civarı. Protein high olmalıdır ama O 500gr çok çok fazla. Kim testo takviyesi olmadan o kadar proteini sentezliyor söylede bilelim:) gelelim asıl soruna, özellikle lowcarbda cheat meal’lar kesinlikle gereklidir. 6 günde bir ‘cheat day’ yaparsanız diyetin içine etmiş olursunuz. 5 günde yaktığınız yağları 1 günde geri alırsınız. Haftada bir yada 2 haftada bir ‘cheat meal’ yapmak yeterlidir vücudu şaşırtmak adına. O öğününüzde doymuş yağlı kötü karblar almaya calısın burger, pizza gibi.

  • Önce okuduğunu anlamak gerekli. Tekrar yazdıklarımı bi’ oku bakalım, 500 gr. besin değerleri cinsinden mi yoksa terazide gördüğün ham ağırlık mı? Atıp tutmadan önce, kendi cahilliğinizi örtün. 5 günde yaktığınız yağları 1 günde geri alırsınız tezini kanıtlayın; ben de bu makaleyi kaldırayım. Başka türlü boş boş konuşmayın lütfen. Benden kanıt istiyorsanız da bu programı uygulamış ve sonuçlarını almış biri olarak, hadi beni geçtim; bir zahmet okuma düzeyinizi arttırarak alttaki yorumları da bir inceleyin. Sonucu göreceksinizdir.

 51. Fitnessa yeni başladım her ne kadar salon sahibi diyet yapma herşeyden ye ama az ye desede ben diyet yapmak istiyorum.Daha önce IF yapmaya karar vermiştim ama bazıları low card yap diyorlar.

  99 kilo 1.85 boyundayım sizce en mantıklısı low carb mı ? yoksa IF mi ?

  • İkisini de bir süre deneyin, size en uygun olanını kendiniz belirleyin. Veya hangisinde daha rahat olacağınıza karar verin ve öyle başlayın.

 52. Hocam üniversitede 2. öğretim olduğumdan spora sabah kahvaltıdan sonra gidiyorum.Nasıl bir düzenleme yapabilirim yumurtaları yedikten sonra protein tozunu içip(izole) direk spora gitsem nasıl olur ?

  • Spordan sonra whey proteini almak daha mantıklı olacaktır. (Katabolik durumdan çıkmak için.) Sabah kahvaltısında karbonhidrat ağırlıklı beslenin, yine yumurtanızı da yiyin sorun yok.

 53. Ben diyeti bitirmek üzereyim son haftadayım fakat 2 haftadır kilom sabit sebebi nedir?

  • Cheat day’i iyi şekilde tamamlamaya gayret edin, sağlıklı cheat yapıyorsanız eğer abur cuburla geçiştirin ya da yine bu diyete dahil bir program daha var, öğünlerinizden komple karbonhidratı çıkarın ve her öğünde 1 kaşık zeytinyağı alın. 3 yemek kaşığı zeytinyağı alın günde en az, proteinle devam edin yine. Son 1 haftayı da böyle geçirmeyi deneyerek bol bol su için.

 54. Meyve yenmiyo bildigim kadarıyla multivitamin aliyorum, 40. Güne yaklaşıyorum fakat yağlarımın erimiş olmasına rağmen hala erimeyenler var 40 günden sonra nasıl yapayım meyve alımında filan bi değişiklik olurmu, bu diyetin 2. Aşaması yokmu? Çünkü low carb kısa süreli bi diyet diye biliyorum… Ve bu diyetten sonra paleo yapmama ne dersiniz kas kaybı olmaz degilmi paleoda

  • Paleo da aşağı yukarı aynı mantıkları içeriyor, sorunuzu bir önceki cevabımda da belirttim. Bilgilerinize, sevgilerimle.

 55. Merhaba,
  ben 2007 ve 2011 arası prof. olarak bisiklet sporu yaptım ve o zamanlar gayet rahattım fakat okul ve aile yüzünden bırakmak zorunda kaldım ve haliyle spordan uzaklaştım.. Birde Antrenörüm Yarışlarda ve antremanlarda daha performanslı olabilmem için bazen iğne bazende serum yoluyla vitamin veriyordu bunun şimdiki halime etkisi olduğunu da düşünüyorum herneyse 2011 yılının sonunda 68 kiloydum sporu bıraktığım zaman yani … ve şu anda 94 kiloyum boyum 174cm yaş ta 22 kilo aldıkça kilo vermeye çalıştım ama hiç bi faydası olmadı beceremedim yani .. Nasıl bir başlangıç yapacağım hakkında yardımcı olabilir misin ? ? ? …

 56. Merhaba kardesm nasilsin belki beni hatirlamissindir Antalya dan Animasyondan 🙂 isimiz gucumuz bitti otelimizi kapattik artik evdeyiz butun gun subata kadar boyle 🙂 insanlara yardim etmeye devam ettigin icn yeniden tesekkurler kardsm arada kendini bilmezler ciksada sen hep devam et biz seni biliyoruz 🙂 simdi gelelim bana. Artik calismiorum low carp ve sporu bir arada yorulmadan goturebiliorum. Kardesim ben sana kisaca hergun ne yaptgimi yazicam. Bizim hayatimizi simdi film ve playstation yazin ozledigimiz seyler o yuzden yatip ve kalkma saatlerim degisik ama her gun mutlaka 8 saati uyuyorum bu bazen gece bazen gunduz 🙂 ama her kalktigimda once ac karnina kullandigim animal cuts 42 den icip yarim saate icerisinde cok agir ve iyi bir kardiyo programi olan shaun t insanity workout yapiorum . Youtube insanity workout yazip lutfen reklamina bir bak kardesim baya kalori yakimi veren bir kardiyo programi bu hergunun videosu farkli en az 1 saat kardip tv basinda. Sonra spordan 1 satt sonra falan 1 kasik lapa pilav ve zeytinyaginda tavuk gogsu yapip yiyorum. Sonrasi biraz garip gerebilir sana. Cunku sonrasinda ben hic acikmiorum zaten biraz ogleden sonra uyandigim icin spor yemek derken hepsi aksam 7 gbi bitior ve ben o saatten sonra asla birsey yemiorum sabaha kadar otursamda hicbirsey yemiorum yatip 8 saat sonra kalkip yine sporumu yapio yine ayni yemegi yiyip yine bisey yemiorum. Ama hic yorulmuorum kardesim abartisiz 24 saatim evde gecior. 1 saat kardio 1 ogun yemek. Animal cuts 42 gunde 2 defa. Lutfen shaun t ve animal cuts a baka kardesm. Biliprm sagliksiz vs diceksin. Arada spordan sonrada whey. Prtein iciorm. Bliorm sagliksiz diceksin ama surum boyle bu durmun uzerinden yorumunu bekliorum yani sagliksiz vs yorumlarin yerine bu sekilde nasil ne kadar sonuc alirim. Su anda bu yaptigim seyin 4. Haftasindayim bayada gobekten yanlardan kilo verdim pantolonum bile biraz dusmeye basladi. Ama amacimiz gobegi yok etmek tabi 🙂

 57. He bi arada cheat dayi yapiorum lardesm 1 buyuk pizza vs gibi

 58. Merhabalar,
  Low carb diyetini daha önce yapıp 20 kg civarı yağ yaktım.
  1 sene sonra tekrar kilo aldım.
  Şuan boyum 182, kg 99
  Geçen hafta sporla birlikte spora başladım, hocam yaptığım diyetten haberdar. Haftanın 4 günü fitness yapıyorum.Kalan 2 gün bisiklet sürüyorum.
  Supplement olarak L-carnitine hardline sıvı kullanıyorum.
  Yapmakta olduğum diyet şu şekilde;
  sabah : 5 yumurta beyazı tek sarılı, peynir,domates,zeytin ve roka.
  öğlen : 350 gr. et , kaşık salata ( sirke,limon ve z.yağlı)
  akşam(spordan sonra):350 gr.et , yeşillik ve şalgam suyu
  ara öğünlerde tuzsuz fıstık veya fındık , sade kahve ,yeşil çay ,çay.
  cheat day lerde kaliteli karbonhidrat tüketiyorum ve bol çikolata.
  Günde ortalama 4 lt su tüketiyorum , spora gitmediğim günlerde 3 lt
  Önerilerilerinizi merak ediyorum ve paylaşmanızı rica ediyorum… Teşekkürler.

  • 20 kg yağ yaktıysan en azından 170 kg falan olmalısın makineler hatalı ölçüyor buna güvenme 20 kilo yağ yakan biri uzun süreden bahsetmiyiorsa eğer yaşaması pek mümkün değil 🙂 350gr et yemek seni zaten şişirecektir senin derdin zayıflamak değilmi?? napıyorsun 200gr tavuk göğsü ye o kadar öğün gramajı budur. 4 gün fitness yapıyorum derken nasıl bir çalışma programı izliyorsun. hatalı spor ve diyet yapmayın herşey tersine döner

 59. Merhaba cidden cok yararli bir paylasiim, ben 168 boyunda 65 kiloyum, 50 e inmek istiyorum bu diyeti uygulayarak kilo verebilir miyim? Ornegin bir ayda 6 kilo gibiiii 🙂 haftanin 4 gunu 1 saat spor yapiyorum

 60. Abi ben sana facebooktan yazmıştım diğer kutusuna bakarmısın? Dönücem dedin hala bekliyorum abi lütfen bi bakarmısın çok önemli adım Mert T.

 61. Hüdamiii gel artıkkkk .. kendını bılmezler nasıl sınırlendırdıyse adam artık bakmıyor bıle ıste 🙁

 62. Hudamiiiiiiiiiiii

 63. kardeşim 170 boyunda 120 kilo ağırlığındayım yaklaşık 50 kilo fazlam var ama salık salaş bir vücut da değilim.kollarım göğüs ve sırt kısmım diri dik ve üçgen şeklinde. spor geçmişim amatör olarak var. bu diyet bana kilo verdirirmi günde 30 dk yada 1 saat yürüme yapmayı planlıyorum…

 64. söylenenler ve anlatılanların büyük çoğunluğu doğru ancak;
  hile günü dediğiniz günde sabahtan akşama kadar ne bulursanız yiyin demenize katılmıyorum kesinlikle. bu bahsi geçen gün yalnızca bir öğünden bahsedilir hile için. tamam cheat day mantığı bütün bir günü kapsar. ancak 3 öğün hamburger pizza vs.. yedikten sonra bütün gün çikolata cips şeker ve kola tüketip sabah yine diyete başladım mantığına girerseniz yaptığınız herşey boşa gider kimse kusura bakmasın gerçek bu. hile gününüzde evet gidin öğlende yiyin hamburger menünüzü doya doya. ama sonraki öğünlerde yine dikkat edin. tamam diğer günler gibi kendinizi kısıtlamayın ama yinede dikkat edin. çikolataysa alın bir kişilik birşey tüketin. bi miktar cips yiyebilirsiniz. ama oturup bütün gece tv karşısında abur cubura gömülmeyin yazık edersiniz diğer bütün uğraşlarınıza..

 65. Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Bu arada Game Of Thrones izlemen beni mutlu etti 😀 The Long Night İs Coming

 66. Yazı kadar yorumlar da bilgilendirici olmuş. Elinize saglık. Bir sorum da benim olacak ama yorumlar cok uzun oldugundan atlayarak bakabildim, tekrara düşmüş ise kusura bakmayın.

  Sabah öğünü için yumurta yerine whey protein alınması mümkün müdür?

  Almanya’da yaşıyorum bu sebeple supplementlere bir hayli uygun fiyata ulaşabiliyorum.

  Bu diyette 1 ayda yumurtaya verdigim parayla 2.5kg iyi bir marka whey protein alıyorum. E bi yandan öğrenciyiz, ekonomi de önemli 😀

  Kuvvetle muhtemel sorulmuştur kusura bakmayın ama yardımcı olursanız sevinirim.

  • 30 yumurta 7 TL . Haftalık 8 TL x 4 = Ayda 32 TL.

   32 TL ye hangi whey protein alacaksın merak ettim kardeşim.

   Ha yumurta orada ne kadar bilmiyorum ama en yine de bu kadar ucuza bulabilirsen helal.

   • 6 lı yumurta 2 euro civarında. 7günx 4hafta x 2euro=56 euro.
    ESN Whey Protein 2.5 kg 50-60 euro civarında.

    Şuan Tr’de 30lu yumurta 11-12 tl civarında . Aylık 50 tl ye geliyor.
    Nutritech 2.5kg whey 220 tl. Tr’de bu iş cidden zor ama yurtdışında bir hayli ucuza bu sporu yürütebiliyorsunuz.

 67. Ha bir diğer sorum da, hile gününde alkol alma durumu olabilir mi? Agırlık antremanının da free gününe denk getirip felekten bir gece çalabilir miyiz?

 68. Oncelikle iyi geceler ben gece sabaha karsı 3 4 gibi yatıp oglen 1 gibi kalkan biriyim yediklerime dikkat ediyorum ama cok zor kilo veiyorum. diyet yapıyorum ve sporada basladım ancak gittikçe gobegım cıkıyor gibi yada oldugum yerde sayıyorum. aksam 8 den sonra birsey yemıyorum ama gec kalktıgım için 1 veya 2 ogunle gunu kapatıyorum 8den sonra birsey yemediğim içinde 15 saat ac kalıyorum. bana uzun sure ac kalıp sonra yediğinde vucut depoluyor daha fazla yag oluyor dıyorlar bana ne onerirsiniz artık gobegımden kurtulmak istiyorum. bu arada 22 yasında 190 boyunda 115 kiloyum. şimdiden teşekkurler.

 69. Elif Göksenin Kürklü

  Merhaba boyum 163 kilom 59 yağ oranımı bilmiyorum bu diyeti uygulamak istiyorum ama miktarlar kaloriye vurunca benim günlük kalori ihtiyacımı geçiyor ya da tam karşılıyor (1700) haftada 5 gün spor yapıyorum ağırlık çalışıyorum +35 dk kardio miktarlarda oynama yapsam aynı etkiyi alırmıyım 300 gr tavuk 90 gr pilav 50 gr lor gerisi aynı bu şekliyle diyet 1070 kalori oluyor uygun mudur cevabını hiç biyerde bulamadım yanıtlarsanız çok sevinirim

 70. slm kardeşim;
  Antalya’da yaşıyorum bende sıcaklar başladı 🙂 sabahları 20 dk karın egzersizi yapıyorum. evde barfiks barı, ab strab ve mekik sehpası gibi ekipmalnlarım var. diyeti uygulamaya başlayacağım.

  sabah:yumurta
  ara öğün: 1 ölçek protein tozu
  öğlen : et+karbonhidrat
  ara öğün: bir avuç çiğ badem+ceviz+çiğ kaju
  akşam:et+karbonhidrat
  yatarken: badem +lor
  şeklinde beslenmeyi planlıyorum. vücudum günlük 2300-2500 cal. arası yakıyor. yürüyüş yaptığım günler 2700 civarına çıkıyor. 1.93 boy 93 kiloyum.
  beslenme planımda bir sıkıntı varmı ? yada tavsiye edebileceğin başka şeyler varmıdır. yazı harika olmuş eline sağlık. kült şekilde copy+paste diyetlerden değil. feedback yazılarıda destekleyici. kısacası mükemmel. eline yazına sağlık.

 71. bu arada yağ oranım %15,3 🙂

 72. merhaba benim sorum bu diyette kabak, semizotu ıspanak vs gibi şeyler yemek yok mu acaba?

 73. Merhaba,,

  Öğlen ve akşam öğünlerinin yanında az yağlı sebze tüketebilirmiyiz?

  ayrıca sabah kahvaltısında yumurtayı biraz azaltıp çökelek ve yulaf eklesek olur mu?

 74. Ben bu diyetin aynısını yapmaktayım.bana bu diyeti öneren kişi bana bu diyetle ayda 10 kilo verdiğini,cevresindekilere de ayni sekilde etki gosterdigini söyledi.
  Yaş 20
  Cinsiyet: erkek
  Boy:1.75
  Kilo :91
  Spor gecmisi :bir yil once 6 ay spor salonuna giderek 104 kilodan 80 kiloya düşmüştüm.uzun ara nedeniyle 11 kilo almis bulunmaktayim.(gecen seneki 91 kiloluk halimdeki gibi gobek yok,fakat bel ve göğüs kısmında bariz genisleme var.)
  Sizce sağlıklı ya da sağlıksız 10 kilo olayı doğru mudur ?
  Bu diyetin gunluk antrenmanini duzenli yapan birine verdireceği kilo ne kadardir ?(benim ozelliklerim baz alinarak)
  Su an günde 1.30 saat ki bunun 45 dk sı kardiyo antremani(kardiyoda fix 700 kalori yakiyorum) spor yapmaktayim.

 75. bende diyet yapıyorum ama ketojenik diyet ile low carb diyet karışımı birşey yapıyorum sanırım.dün yediklerimi yazayım.bu arada sabah erken kalkmıyorum öğlen 1 gibi uyandım ve 3 yumurta 25 gr tereyağ ile tavada yumurta yedim.yanında 3 parça burgu peynir sanırım bir parçası 10 15 gr kadar geliyor.benim gibi beyaz peynir sevmeyenlere tavsiye ederim sonunda peynir yiyebiliyorum.birkaç saat sonra sade kahve arkadan yeşil çay.akşam 8 gibi bol zeytinyağıyla beraber tavada kızarttığım 260 gr et (yarısı biftek yarısı sotelik tranç et ).gece saat 1 gibi 3 salatalık yedim.sonra dayanamayıp yarım bardak süt ve 100 gr kadar yoğurt yedim yağlı tabiki light filan değil.1 adet pharmaton multivitamin ve 1 adet kalsiyum tozu ( tadı aynı meyveli soda gibi oluyor çok güzel her akşam soğuk suyla bir bardak içiyorum bu kalsiyum tozundan tavsiye ederim).yediklerim bunlar genelde 2 öğün yiyorum 3.öğün salatalık vs oluyor gece et filan yemek istemiyorum zaten akşam et yediğim için uzun süre açlık hissetmiyorum.kan şekerini yükseltecek besinler yemediğiniz zaman gerçekten açlık hissetmiyorsunuz.diyete başlamadan önceki gün yediklerimi yazsam çüş dersiniz cipsler tatlılar çiğ köfteler rus salataları sarmalar haşlanmış mısırlar fındıklar fıstıklar çikolatalar dondurmalar akşam 9 dan gece 3 e kadar ağzım boş durmamıştı ve 20 dakikada bir acıkıyordum çünkü yediklerimin neredeyse tamamı kan şekerini yükselten şeylerdi.neyse konumuza döneyim kalori filan hesaplamıyorum karbonhidrat çok az alıyorum ama açıkçası badem fındık fıstık filan yemek istemiyorum 100 gr 600 kalori en az bir avuç bile yesem 200 300 kalori eder gerek yok 5 tane yesem tadı damağımda kalır ben mutsuz olurum o yüzden hiç yememeyi tercih ediyorum.kilom 95 boyum 1.70 bu arada.daha doğrusu şuan 90 küsürlere indim 5 günde.bol tuz tüketiyorum vücut su tutsun diye tartıda verdiğim kilonun su değilde yağ olduğunu görebilmek için.saçma bir mantık ama öyle yapıyorum.birde idrar stribi kullanıyorum yağ yaktığınızı öğrenebilmenin en kolay yolu.idrarda keton olduğu zaman çubuğun rengi değişiyor benim 3 gündür kopkoyu yani yağ yakıyorum.diyete başlamadan önce test etmiştim çubuğun renginde hiçbir değişiklik olmamıştı.yaptığım diyet hakkında yorum yapabilirmisiniz ketojenik diyet mi yapıyorum low carb diyeti mi yapıyorum anlamadım.ikisinden birinde süt yoğurt filan yasaktı dün dayanamayıp süt ve yoğurt yedim o yüzden bir sorun olur mu merak ediyorum.gerçi bu kadar az yemeyle her halükarda zayıflarım.bu hafta ağırlık çalışmadım normalde genel olarak ağırlık çalışıyorum evde 50 kg lık dumbell ve halter setim var bayağı işe yarıyor salon kadar olmasa da.vücudumun durumu iyi zaten ama cips vs abur cuburlar yüzünden yağ bağladım.unutmadan yazayım her akşam 1-1.5 saat bisiklete biniyorum hızlı tempoda 25 30 km yol yapıp geliyorum eve.2 gündür çok zorlandım ama hem havalar sıcak hem enerjim yok pedalları çevirirken aşırı zorlanıyorum sanırım bunun sebebi neredeyse hiç karbonhidrat almamam.her neyse kiloları verdikçe yorum yazarım.bu arada protein ve yağ ağırlıklı beslendiğim için çok açlık vs çekmiyorum normalde abur cubur yemeden edemem yemek yesem bile mutlaka ekstradan tost pilav filan yiyorum.daha önce dukan diyetini denedim 10 günde 4 kilo vermiştim ama hiç yağ ve karbonhidrat olmadığı için iğrenç hissediyordum kendimi özellikle yağsız yumurta et tavuk yemek çok kötüydü yumurta tavaya yapışıyor yağ olmayınca tadı zaten çok kötü vs şimdi bol bol yağ tüketiyorum ve mutluyum tereyağ ve zeytinyağı kullanıyorum margarin ayçiçek yağı kullanmıyorum.yarın 6.gün cheat day yapacağım daha erken bunun için ama olsun bugün nefsime hakim olmakta zorlanıyorum gözümün önüne hamburgerler pizzalar geliyor.yarın ilk işim steakhouse burger yemek olacak tabi yanında patates ve kola olmayacak sadece hamburger.akşamda cips ve fındık fıstık ufak bir dondurma yemeyi düşünüyorum.arkadanda 10 gündür ağırlık çalışmadığım için sıkı bir ağırlık çalışması yaparım diyorum hem yediklerimi yakarım hem de kas kaybetmem, sanırım 🙂

 76. Selamlar.

  Bir arkadaşımın tavsiyesiyle sizinkine benzer bir diyet uygulamaya başladım. Boy:1.78, kilo:98

  Arkadaşım sabah 3 yumurta beyazı 1 sarısı, öğlen tavuk göğsü, akşam tavuk göğsü (tavuk göğsü yerine 1 kutu ton balığı, normal balık vs. de olur) dedi. Bunun dışında her sabah işe yürüyerek geliyorum, 6km 1 saat kadar sürüyor. Akşam da koşu bandında 20-30 dk hiit antrenmanı üzerine dambılla 4×12 normal kaldırma seti (adını bilmiyorum, standart kollar yandayken göğüslere doğru çekme hareketi) yapıyorum. Günde 4 litre kadar su içiyorum.

  Şimdi soruma gelelim 🙂

  Arkadaşım bu karbonhidrat yüklemesi, cheat day vs. den bahsetmedi. Acaba yapmazsam zararı olur mu? Benim hedefim sadece zayıflamak, mevcut kasları da korumak.

  Teşekkürler.

 77. Hocam tavuğu çok ama çok az yağda kızartsak sıkıntı olur mu? Zeytinyağı ile.Haşlanmış tavuğu pek sevmiyorum da.

 78. MERHABA HOCAM YAZILARIN OKUDUM 1.70 62 KİLOYUM HEDEFİM 54 KİLOM OLMAM DİYETİ UYGULAMAK İSTİYORUM GENE DİYETİ BOZULUYORUM CANIM TATLI FİLAN ÇEKİYOR AYRICA GÖBEĞİM VE BASENLERİM VAR ZAYIFLAMAK İSTİYORUM. ZEHİRLİ GUATRIM VAR İLAÇLARIMI İÇİYORUM YAĞ YAKICI KULLANIYORDUM DOKTOR BANA ÖNERMEDİ SPOR SALONUNDA SORDUM BİRŞEY OLMAZ DEDİ FABRİKADA 3 VARDİYALİ ÇALIŞACAĞİM MESELA SAATİM 8-4 24-8 16-24 NASIL YEMEK YEMELİYİM NE YAPMAM LAZIM YARDIMCI OLUR MUSUN?SEVGİLER

 79. Selam kardeşim. Vejetaryen beslenme hakkında da bilgin var mı? Protein ve karbonhidrat oranlarıyla ilgili sorum olacaktı. Çok güzel vücut yapan spocular var, karın kasları meydanda… Takviye kullanmayanlar da var. Bakliyatlardan 100 gr protein alması gereken biri otomatik olarak 300 gr karb almış oluyor. Mesela fasulye 20 gr protein ise, 60 gr karb içeriyor. Yani karb 3 kat fazla… 100 gr protein alınca 300 gr karb almış oluyorum.. Bu şekilde definasyon yapamam diye düşünüyorum ama yapan nasıl yapıyor takviyesiz? Protein sektörünün bir oyunu da olabilir bunlar. Abd sağlık kuruluşlarının bazıları kilo başı 0.8 gr protein yeterli diyor.. Kimisi günlük kalorinin yüzde 10 u protein olsa yeter diyor.. Bunu söyleyen, uygulayan vegan spırcular var. Kaslar güzel… Bi fikrini sorayım istedim, 300 gr bitkisel karb ile definasyon olabilir mi, mümkün mü?

 80. Merhaba verdiginiz bilgiler icin tesekkürederiz.ben 183 boy,87 kilo.diyeti aynen uyguluyorum.sadece çalıştığım yerde haşlanmış makarna yada yağsız bulgur tarzı karbonidrat bulamıyorum.bunun yerine mc donaldsın tavuklu salatasını yesem.yada restoranlarda ızgara tavuklu salata yesem.bu salata diyeti bozmuş olurmu.gene aynı sonucu alabilirmiyim.yaninda ayran içebilirmiyim.proteine katkisi olmasi icin.öğleni atlasam.kahvalti ve 3.öğün olan aksam yemegi evde yaptigim icin uyabiliyorum.sorun olmuyor.sabah kahvalti:7 de.öglen:12 de.aksam yemegi:7 de. Aradaki zamanlar uzun dayaniyorum zorlamiyor sorun yok.ama yazdigin diyete uygun mu.

 81. Merhabalar, benim kilom 86 boyum 1.73. Spor geçmişim var ama vücut geliştirme olarak değil. Sigara ve alkol kullanmıyorum. Artık kilolarımdan şikayetçiyim ve crossfit’e başlama kararı aldım ve bununla birlikte yürütebileceğim bir diyet arıyorum, yazınızı okudum hoşuma gitti. Hedef kilom 70. Asıl hedefim ön üst bölgemi (göğüs ve göbek) eritmek. Ofiste oturarak çalışmaktayım. Acaba Crossfit aktivitesiyle beraber bunu uygulamam iyi olur mu? Protein tozu, Cla ve vitamin aldım, hazırlandım, savaş açmak için gün sayıyorum 🙂 Yorumlarınızı beklemekteyim.

  teşekkürler.
  ekrem

 82. Merhaba

  Benim iki sorum olacak. 1.si ağırlığa girmediğimiz günlerde de aynı protein ve karbonhidrat oranını mı almamız gerekiyor. Diğer konu ise lor yerine kazein alabilir miyiz?

  Teşekkürler

 83. 111 kiloyum ve yağ oranım 32%. Bu diyete yarın başlıyorum. 40 gün sonra sonucu buraya yazacağım 🙂

 84. Bu Lor peyniri berbat bir şey. Dün aç yattım yine de yiyemedim. Alternatifi var mıdır arkadaşlar?

 85. Merhabalar öncelikle yardımlarınız için umarım belalar üzerinizden defolunur. Ben savaş cebeci hayranıyım. Sizin de aynı görüşte olduğunuzu farkettim. Birkaç soru sormak istiyorum. Savaş hocamın diyetine ve 6 günlük ağırlık programına uyuyorum yeni başladım. 80kg 179cm boyum var yaş 22. Normal sitelerde hesaba göre 160-180 arası protein diyorlar hep. Savaş hocamın diyetine göre 220-240 arasına çok rahat çıkıyorum en az 3 lt su tüketiyorum sıvı çıkışım açık tonlarda. Protein fazlası sıkıntı olur mu ? Bir de vücudumda su olduğunu düşünüyorum kaslarda yada basen ve simit bölgesinde atmam için ne yapmam gerek.

 86. Hocam gerçekten sizi kutlarım çünkü ; her yoruma iyi niyetinizle, üşenmeden cevap vermişsiniz.
  Bende hem soru hemde soruyla karışık kendi durumumu anlatayım.

  Bu ara çalışmıyorum bu yüzden protein miktarını çok yüksekte tutamıyorum bu yüzden low carb diyetini tam anlamıyla başaramadım, acaba protein miktarını günlük 50 – 100 gr arasında tutsam yinede bu diyete devam etsem, diyet etkisini yitirir mi ? Bu arada kilom 116.

  İnternette low carb diyetini araştırırken insanların domates, peynir yemeye kortuklarını gördüm ama pirinç bilavını yiyenleri gördüm. Ben pirinç yerine ıspanak, prasa, salata yesem ne olur ? açıkcası 4,5 kaşıt pilavdan yemektense 1 tabak ıspanağı yemek daha doyurucu bana göre .

  Bu arada sizin diyet önerini vucudu zarar vermeden kilo verebilceğimiz bir diyet. Diğer insanların low carb diyetine bakıyorum o insanlar 50 gr karbonhidrattan fazlasını almıyor ama siz 120 grama kadar çıkıyorsunuz.

  Her neyse facebookda sizi bulamadım, kullanmıyormusunuz ?

 87. Hüda Hocam merhaba tüm sorulara cevap için teşekkür ederim gerçekten ilgili ve bilgilisiniz yazılarınızdan bunu anladım uygulayacağımız diet te neler yapmamız gerektiğini gerçekten anladım yanlız benimde birkaç sorum olacak ( aslında Motsivasyona ihtiyacımız var:) )hocam yaklaşık 9 aydır bu sporu yapıyorum mesomorph Vucut tipine uygunum 9 ay once bu spora başladığımda 86 kg. dım ağırlık çalışarak ve l.carnetin kullanarak yaklaşık 2,5 ayda 71 kg. a düştüm Başladığımda (86kg.) 34 cm kol 99 cm bel cevrem vardı 71.kg. düştüğümde 37 cm kol 81 cm bel ölçüsüne ulaştım ama karın kaslarım hala belirgin değildi. şuan 9. ayım ve 88 kg oldum (Bulk dönemindeyim) kol 42 cm bel çevrem 91 cm boyum 174 cm video linki eklicem en azından suanki durumumu görmeniz için
  https://www.facebook.com/desingbykaya/videos/1245433742172755/
  Hocam hedefimde 78 kg. düşmek vücut yağ oranımı %7 ye çekmek niyetindeyim definasyon olarak haftada 4 gün 1. göğüs 2. kol 3. omuz kanat 4. gün bacak çalışıcam ve süperset şeklinde çalışma olacak bu 4 günlük programların sonunda 30 dk mide ve bel çalışmalrımda olacak bu verdiğim bilgiler doğrultusunda hacim çok kaybetmeden 120 gr karbonhidrat yeterli olacakmıdır. bcaa ve protein tozu kullanıyorum gerçi şuan protein tozum bitti izole almayı dünüyorum definasyon zamanı l.carnetinde önerirmisin hocam. sana ve vaktine saygı duyuyorum benim için gerçekten güzel ve açıklayıcı bir yazı emeğine sağlık.

 88. Ahmet Şentürk

  Bu diyet uygulandığı takdirde yağlar sadece göbekten mi yoksa tüm vücuttan mı gidiyor? Bacaklarım biraz kalın eğer işe yarayıp etki gösterecek olursa çok da orantısız durmasını istemem. Bir de iç bacakları eritmek için tavsiyeleriniz var mı? Teşekkürler şimdiden

  • Hocam yağlar vucudun bir bölümünden gitmez, tümten gider. bacaklar benimde kalın, bir dönem çok kilo verdiğimde hala kalındılar ama kilolu gibi değildi 🙂 hııt cardio ve body çalışmıştım. evde yapıyorsan squat çok önemli. en güzel yağ yakımı kasları çalıştırarark oluyor.

 89. abi haftanın 5 günü ağırlık antremanı yapıyorum. 4 gün de cardio. bu diyeti uyguluyorum haftada 400-700 gr arası kilo veriyorum. 71.4 kilo da başladım. sorum şu bu diyette ara öğün olarak kuru kayısı kuru üzüm yiyorum. Arada leblebi. sabahlarıda muz yıyorum sence bı sıkıntı olurmu kilo vermem yavaşlarmı

 90. Çok yakında kendim de diyeti uygulayarak buraya yeni bilgiler ekleyeceğim. Epey zaman oldu arkadaşlar, geri dönüyoruz. Hazırlanın. 🙂

 91. Kardeşim merhaba,
  1.75 boyum 72 kg yim, felaket göbeğim oldu bu aralar 🙂 spora gitmiyorum, evde kendim göbek kaslarımı çalıştırıyorum. Ayrıca her gün koşmaya başladım, şimdi ne diyorsun bana 🙂 teşekkür ederim

 92. Teşekkürler hocam 30 ocak 2017 de başladım 5 şubat 2017 ye kadar 1-2 yumurta az olarak düzenledim sadece. 1 ayda 6 kilo verdim sonra bozdum diyeti. Hiç bir alakam yok takipte etmem sizi sadece ekran kaydı alıp kendime göre düzenledim. İnanın hem tok kalıp hep kilo vermek müthiş. Sadece ekmeği kesmek ilk 2 gün zorladı şekeri tam anlamıyla kesemesemde yüzde 50 azalttım buna rağmen bu sonuç… Çok teşekkürler

 93. Hocam merhabalar öncelikle diyetiniz çok güzel hazırlanmış , hocam sorum suki ben şuan low carbdayim ama makro hesaplarını yapmayı bilmiyorum size zahmet yorumunun altına ne kadar karbo protein yağ şeker almamı yazarmisiniz 🙂

 94. Merhabalar ben dilâra 26 yaşımdayım boy 170 suan kiloda 86 armut tipi vücuda sahibim yaşam kocuna gittim kan testime göre liste yazdı ben iki ay uyguladım sadece beş kilo verebildim 2 kilo ödem ve 3 kilo yağ gitmiş hareketsiz yaşamım var spor salonuna göndermek istemeyen eşim var şimdi evde leslie diye bi kadın ile bir saat kadar 5 mile olduğun yerde adım at egzersini yaptım bıraktım yani severek yapabileceğim o var ağırlık kaldırıp squat dambil gibi şeyler yapmak isterim fakat ev ortamında ne yapabilirim ben bu yazdiginiz diet yapsam bayan olarak ise yarar mi birde yaşadıklarını zi paylaşmak herkeze yardimci olmaya calismiisiniz bunun için Allah sizden razı olsun

 95. Hocam 40gram karb pişince su aldığından 2 katı oluyor yani pişmemiş ağırlığın 2 katı oluyor .. aynı şekilde proteinde de su çekiyor 200gramdan 160g düşüyor gibi

  yemekleri yaptıktan sonra tartmamız gerekmiyor mu daha önce de spor yapmıstım beslenme programımda hep yemek yaptıktan sonra tabağa koyarken tartıyla ölçüyordum dolayısıyla çiğ değerler demişsiniz yukarıda siz pilavı tavuğu pişirdikten sonra tabağa koymadan tartmıyor musunuz ? nasıl yapıyorsunuz teşekkürler.

  • yukarıda çiğ deseniz de 2. fotodaki makarnanın 40g çiğ olması imkansız pişirdirilkten sonra ölçülmüş değer gibi geldi bana

 96. Merhaba ,
  Ben 44 yaşında 55,5 kg . 159 boy . 12kg yağ 23,5 kg kas 💪🏻 Var . Bana daha yağ yakmam için be oranları önerirsiniz . Bu protein bana fazla değilmiş 3x 165 + Yumurta .
  Cevabınızı merakla bekliyorum .

 97. 500 gr protein mi ??! Anladım hocam 15 yıl profesyonel/amatör spor geçmişiniz anlaşılan bayaa verimsiz geçmiş. 150 kiloluk bir adamın bile alacağı max protein 450 gr fakat senin önerdiğin miktara bakınca gülmemek elde değil.

 98. Jülide aşkın

  Sevgili Hüdami, tabii sen çok genç biri olarak vermişsin bu ölçüleri. Ben 45 yaşında 1.69 boy,75 kg bir kadınım. Öğretmenim. Haftada 4 gün 1,5 saat spor (fitness) yapıyorum. Aynı listeyi ben de uygulayabilir miyim? Şu 7. Gün çok hoşuma gitti. Teşekkürler blog için…

 99. Hocam akşamki 200 gr lor peyniri yerine bir alternatif söyleyebilir misiniz mümkünse ??

  • Kazein proteini alabilirsiniz

   • Çiğdem Efe

    Haddim olmayarak cevaplıyorum kusura bakmayın.
    Uzun süredir süt ve ürünleri alanında çalışıyorum. Eğitimimde bu yönde aldım.
    Lor peyniri her zaman iyi kalitede bulamayacağınız bir çeşit peynirdir. Bundan (işletmelerde yapılandan) daha lezzetlisini ve kalitelisini evde yapabilirsiniz. Lor peyniri yapısal olarak sütün kesilmiş haline eşdeğerdir.
    Nasıl yapacağız: Belli bir miktar sütü alın mesela 2lt içine 1 limon sıkın yada yarim çay bardağı sirke dökün. Oda ısısında bir kaç saat bekletin. Sonra kaynatın. Berrak yeşil su çıkarsa tamamdır çıkmazsa biraz daha sirke veya limon suyu ekleyin kaynatın. Yeşil suyu cıkınca bir süzgeç yada tülbent yardımıyla süzün. Ama süzgeçten dökerek çok yavaş olun ve yukarıdan dökmeyin. Bu haliyle tadı hoşunuza giderse (biraz yumuşak olur) tüketin. Daha sert isterseniz birkaç saat yada bütün gece soğutarak dolaba almak koşuluyla süzün.
    Afiyet olsun 🙂
    orjinal ismi quark peyniridir. Paket süt kullanacaksınız günlük olmalı. Uht olmaz. Selamlar..

 100. Merhabalar,öncelikle bu tam donanımlı bilgi için teşekkür ederim, 40 gün boyunca her gün aynı besini mi tüketeceğiz? Mesela 166 gr tavuk, 40 gr bulgur pilavı, 40 gün boyunca her öğünde mi yenecek. Yoksa 1.öğün böyle, 2.öğünde 166 gr et, 40 gr makarna olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.