Audi Yeni Fontuyla Gönlümde Taht Kurdu

Audi‘nin benim gibi bazı yeni baskı reklamlarını yakından takip ederseniz ince bir tipografik estetiklik keşfedebilirsiniz. Otomotiv devi bu zamana dek genişletilmiş ve modifiye edilmiş Univers fontunu (yazı tipini) kullanıyordu. Audi tarafından 12 yıl önce tanıtılan bu font artık yerini AudiType‘a bıraktı.


(Üstteki eski yazı karakteri, alttaki yeni yazı karakteri.)

Aslında bazılarınıza pek farklı gelmeyecek bu iki yazı tipi. Ancak bunu tek başına durduklarında değil, her zaman yeni bir kompozisyon içinde bakmak gerektiğini unutmamak gerek. Bunu birazdan aşağıda Audi’ye ait orjinal yeni afişleri paylaşarak sizlere aktaracağım. Farkı gerçekten göreceksiniz.

Yeni yazı tipi hakkında ek açıklama:
Benim anladığım kadarıyla AudiType sıfırdan tamamen inşa edilmiş olduğu söylense de yine geçmişte iz bırakmış “Univers” karakterinin çizgisiyle devam etmekte. Onun karakteri gerçekten belli bir noktaya kadar muhafaza edilmiş olmasına rağmen, yeni yazı tipinde karakter genişlikleri ve boşluk aslında oldukça farklı. Normal ve kalın seçenekleriyle biraz daha koyu renkli, ve üst ve alt çıkıntılar küçük nokta boyutlarını en iyi şekilde okunabilmesini garantilemek için Univers karakterinden daha uzun şekilde kullanılmış. Bence hakikaten göze daha “sexy” gelen yeni bir akımı başlatmış oldular. Bir fontun basıklığı hiç bu kadar hoş gelmemişti daha önce gözüme.


(Tertemiz ve mis gibi bir etki. Olması gerektiği gibi.)


(Harika okunabirlik, sağlam görünüş ve duruş.)

Tebrikler Audi! Gönlümde yine başka bir etkiyle taht kurdun…

3 thoughts on “Audi Yeni Fontuyla Gönlümde Taht Kurdu

  1. Analiz için teşekkür ederim:)

    • Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Siteyi boşluyorum iş yoğunluğumdan ötürü, maruz görün. Daha güzel paylaşımlarda görüşmek dileğiyle. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.